Jak zjistit, že u státu nemáte dluhy

Dluh u státu? To není nic neobvyklého. Často můžete přijít do situace, kdy máte vůči státu dluh, avšak kvůli nepozornosti či nevědomosti o tom nevíte. Může jít o různé nezaplacené poplatky, nedoplatky na daních, pokuty a podobně. Jak zjistíte, zda státu nic nedlužíte?

Kde všude můžete dlužit

Může jít například o případy, kdy nezaplatíte poplatky jakéhokoli druhu, nezaplatíte sociální či zdravotní pojištění nebo třeba zapomenete na pokutu, kterou jste dostali. Bohužel pravdou je, že případů může být daleko více. Všechny tyto pohledávky za stát spravuje jiná organizační jednotka, a proto je velmi těžké se na dluhy zeptat na jednom místě. Tedy bylo tomu tak do teď. Nyní byl představen dobrovolnický projekt, který naleznete při navštíven webových stránek nedluzimstatu.cz.

Jak služba funguje?

Spojila se skupina dobrovolníků Česko.Digital a skupina lidí, která v minulosti stála za projekty jako byla například mapa exekucí nebo mapa bankrotů. No a při této fúzi vznikl projekt Nedlužím státu. Jak funguje? Při návštěvě stránky vyplníte dotazník, na jehož základě vám systém vypíše seznam institucí, kde můžete mít potencionálně dluhy. To však ještě neznamená, že zde nějaké reálné dluhy máte. U každé instituce, kde můžete mít dluh stránky nabízí kontakt a stručný návod, jak úřad kontaktovat.

Dotážete se na dluhy

Systém vám tedy poměrně dost sníží počet institucí, kde můžete mít dluh za nějaké neuhrazené položky. S návodem a kontaktem, která vám stránky dají pak není již nic těžkého obrátit se na instituci s tím, že vás zajímá, zda zde nemáte neuhrazené pohledávky. Systém vám totiž nabídne také formulář, který pak stačí zaslat, a to i jen elektronicky. Pokud nebudete mít žádné dluhy pak dostanete od každého úřadu Potvrzení o bezdlužnosti. A zase můžete s klidem spát.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.