Jak poznáte, že se jedná o podvodný email

Pošta

Často se zločinci a různí podvodníci zaměřují na kyberprostor. Například prostřednictvím podvodných emailů se pak snaží získat od obětí peníze. Jak si dát jako potencionální adresát různých falešných a podvodných emailů pozor? Ukážeme si pár triků, jak podvod skrz email poznat. Tak pojďme na to!

Natočili jsme si tě u počítače

Velmi častým podvodným emailem bývá takový, který vám ve svém textu sděluje docela znepokojující tvrzení. Často totiž podvodníci adresátům sdělují, že mají nahrávku s vámi u počítače v určitých intimních a choulostivých situacích. Nahrávka měla být pořízena skrze vaši webkameru. Email na konci konstatuje, že pokud nezaplatíte, bude nahrávka zveřejněna. Před nějakou dobou šlo často o anglicky psané maily, nyní se lze setkat s českými emaily, které neobsahují žádné velké pravopisné chyby. Jak s v dané situaci zachovat? Určitě zkontrolujte, z jaké adresy byla zpráva poslána. Zároveň, pokud vidíte, že jde o přesné sdělení, které zde popisujeme, vězte, že jde opravdu o podvodný email – spam a útočník žádnou vaší nahrávkou nedisponuje. Hlavně nic neplaťte a pokud chcete, obraťte se na polici. Může jít o trestný čin vydírání či podvod.

Falešná zpráva od kurýra

V dnešní době se kurýři enormně využívají, zejména kvůli koronavirové pandemii. Toho si však všimli i podvodníci. Na internetu se rozesílají spamy, které se tváří, jako zpráva od dopravce zásilky. “Nemohli jsme vám doručit zásilku, vyplňte nám vaši adresu,” píšou útočníci. Často pak jde o zavirované formuláře a podobně. Pokud nemáte nic objednaného, určitě nic nikam nepiště a raději ani neotevírejte zprávu. Pokud máte zásilku, kterou jste si nechávali poslat, pak ji sledujte na oficiálních stránkách trasování dopravce.

Covid-19 testování

No a dalším důkazem toho, že podvodníci jsou přizpůsobivý současné situaci je i následující typ podvodných emailů. Týká se testů na covid-19. Často totiž podvodníci rozesílají zprávy, kde se tváří jako určitá fakultní či jiná veřejná nemocnice. V mailu vám pak sdělují výsledek testování na covid-19. Pokud jste se byli testovat, čtěte jen takové maily, které vám posílá daná instituce, kde jste byli. Nikdy však na žádné takové maily neodpovídejte. I kdyby šlo o pravé maily, jen vám mají automaticky sdělit výsledek.

Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.