Česká spořitelna servis 24 mobilní banka

Jak zbytečně nepřicházet o peníze

Existuje mnoho způsobů, jak přijít o peníze. Nejhorší jsou však věci, kdy o ně přicházíme zcela zbytečně jen nepozornostmi nebo svou pasivitou. Dnes se podíváme na věci, které mnoho Čechů zanedbává, ale v konečném důsledku nás mohou stát mnoho peněz. Pojďme tedy na to!

Kontrolujte pojistné smlouvy

Někdo nechává své uzavřené pojistné smlouvy ležet ladem, klidně i desítku let. To však není dobře. Měli byste mít přehled o tom, které produkty máte uzavřené a jaké jsou jejich podmínky. Důležité tedy je pravidelně smlouvy aktualizovat. Například jejich pojistné částky či počet krytých událostí. Vždy totiž vaše smlouva musí odpovídat vašim reálným potřebám. Například u nemovitostí. Mnoho lidí si jen pojistí svůj dům a o více se nestará. Ten však narůstá na hodnotě a pojistná částka, časem kryje méně a méně. Až dojde k pojistné události a peníze od pojišťovny vám nepokryjí škody. To samé platí i o životním pojištění. Časem totiž přibývají nové položky, které si lze ujednat.

Peníze ležící na účtu

Nechce se vám řešit nový bankovní účet a jste spokojeni se svou stávající bankou. To je sice dobře, avšak pokud vám na účtu leží větší obnos peněz, je hloupost nechávat je ležet na ničím nezhodnoceném účtu. Časem pak z vašich úspor ukusují dva nepřátelé. Inflace a poplatky. Přitom stačí nebýt pasivní. V případě vašich financí se to opravdu vyplatí. Stačí u své banky sjednat spořící účet. I když na něm nebude úrok nic moc, stačí, že se nějak úročí. A nebo si najít jinou banku, která i na běžném účtu úročí vaše prostředky.

Nebojte se zeptat v žádné situaci

Další pasivitou ovlivněná chyba je, strach z otázek. Když něčemu nerozumíte například u uzavírání finančních produktů a podobně, radši mlčíte. To se však nemusí vyplatit. Ptejte se. Jak v praxi vypadá úročení tohoto úvěru? Kolik tedy absolutně přeplatím? Kolik budu platit měsíčně? Jsou nějaké výjimky z plnění? Žádná otázka není hloupá, a pokud rozhodujete o svých penězích, platí to dvojnásob!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *