Jak a proč se odhlásit ze zdravotního pojištění

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Zdravotní pojištění se řadí mezi povinné daně, které každý z nás musí v pravidelných měsíčních intervalech odvádět. Za zaměstnance je odvádí zaměstnavatel, živnostníci a podnikatelé tuto výdajovou složku řeší svépomocí. Jak ovšem odhlásit platby ze zdravotního pojištění a proč k takovému kroku vůbec přistoupit? Nebojte, to se dozvíte hned záhy.

Zdravotní pojišťovnu můžete změnit

Každý člověk má samozřejmě právo změnit zdravotní pojišťovnu, avšak pouze jednou za rok a to v případě dvou konkrétních termínů. K přechodu k jinému subjektu může zásadně dojít jen první lednový nebo první červencový den. V obou případech navíc musíte odevzdat přihlášku minimálně tři měsíce předem, tedy 30. září nebo 31. března. Příslušný formulář žádosti o registraci pojištěnce dostanete u konkrétní pojišťovny, přičemž není nutné se z předchozí odhlašovat. To za vás vykoná pojišťovna nová.

Kdo se ze zdravotní pojištění musí odhlásit

Pokud odjíždíte pracovat do zahraničí, kde za vás bude hrazeno zdravotní pojištění po celou dobu pobytu, je nutné se z plateb veřejného zdravotní pojištění v České republice přechodně odhlásit. Některé zdravotní pojišťovny dále udávají podmínku, že se musí jednat o dlouhodobý pobyt, který potrvá minimálně šest měsíců v kuse. Odhlásit se však musíte v každém případě, jelikož požádat o vynětí z evidence nelze zpětně.

Jak se odhlásit ze zdravotního pojištění v Čechách

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Na pobočku své současné zdravotní pojišťovny na území České republiky je potřeba odnést vyplněný formulář, jenž se nazývá Prohlášení o dlouhodobém pobytu. Ten by měla mít každá pojišťovna k dispozici na svých internetových stránkách, takže stačí trochu zapátrat. Do dokumentu uvedete, na jakou dobu do ciziny odjíždíte.

Od onoho data přestáváte patřit mezi české pojištěnce a přesouváte se pod křídla jiného státu. Písemné prohlášení je možné odeslat i ze zahraničí. Kartičku pojištěnce musíte vrátit nejpozději do osmi dnů od zahájení pobytu v zahraničí.

Po návratu z ciziny se proces opakuje

Když vaše zahraniční pracovní mise skončí a vy se navrátíte do rodné země, jste samozřejmě povinni se opět přihlásit u své zdravotní pojišťovny. Budete však muset doložit dokument o účasti na zdravotním pojištění v cizině. Pokud tak neučiníte, čeká vás zbytečné doplácení toho, co vám po čas pobytu v zahraničí uniklo.

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.