Jak založit firmu

Jak založit firmu

Pokud přemýšlíte o založení vlastního podnikání, je nutné vybrat i správnou formu podnikání. Nabízí se možnosti stát se zakladatelem společnosti s ručením omezeným či stát se osobou samostatně výdělečně činnou.

Společnost s ručením omezeným

V České republice jde o nejvyužívanější formu podnikání. Založit ji může skoro každý, kdo plní podmínky pro vydání živnostenského oprávnění. K založení potřebujete kapitál, který činí minimálně 1 Kč. Založit ji může i jen jedna právnická či fyzická osoba. Zaprvé potřebujete sídlo firmy. V dnešní době je možné zvolit sídlo pouze formální, tedy místo, kde se reálně společnost ani nemusí nacházet. Obecně platí, že může jít o jakékoli sídlo. Pokud máte prostory pronajaté, potřebujete úředně ověřený souhlas vlastníka nemovitosti. Název musí být unikátní a neměl by být klamavý. Jméno firmy musí obsahovat dovětek s. r. o. (popř. spol. s r. o.). Pro založení potřebujete splnit podmínky vydání živnostenského oprávnění. U volných živností je to snadné. U živností řemeslných, vázaných či koncesovaných musíte například doložit praxi nebo vzdělání.

Osoba samostatně výdělečně činná

Pro založení si živnostenského listu je nutné uvědomit si, do jakého úřadem klasifikovaného druhu vaše budoucí kariéra vlastně spadá. U volných živností jen založíme na živnostenském úřadě živnost. U živností vázaných, řemeslných a koncesovaných musíme doložit praxi či vzdělání. Nutné je vyplnění registračního formuláře (přitom zaplatíte 1000 Kč), Pokud žádáte již o svou druhou či další činnost ke stávající zaplatíte pouze 500 Kč (u nevolných živností). Jde-li o případ, kdy žádáte o další volnou živnost, již nic neplatíte. Vyplněním formuláře ohlašujete živnost, hlásíte se k dani příjmu a k platbě sociálního a zdravotního pojištění. Do týdně bývá doručen výpis z živnostenského rejstříku přidělené IČO. Do měsíce vám přijde DIČ. Jde o daňové identifikační číslo.

Pozor na nabídky o zápisy

Po ohlášení živnosti vám mohou přicházet různé dopisy s nabídkami o zapsání do nějakého rejstříku. Jedná se však o službu za určitý poplatek (řády tisíců korun). Mnoho začínajících podnikatelů se domnívá, že jde o výdaje spojené s registrací živnosti, avšak ohlášením se vám automaticky tvoří zápis v oficiálním živnostenském rejstříku. Nejedná se tedy o povinné poplatky, které by takto požadovala státní správa.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

3 komentáře

  1. Pavelka Odpovědět

    Jeden článek odkazoval při založení s.r.o s minimálním základním vkladem na možnost zvýšené kontroly. Pár zajímavých informací do začátku.

  2. Mirek Honzal Odpovědět

    Pokud si nevíte rady se založením firmy jako já, zkuste externí agenturu. Udělá práci za vás a vy se v klidu můžete věnovat své práci, nám pomohla firma comeflexoffice.cz/zalozeni-firem-sro

  3. Andrea Bejblová Odpovědět

    Dobrý den, také bych ráda nechala založit firmu, ale sama si na to netroufám. Máte někdo prosím zkušenosti s cz.f-chain.com/zalozeni-spolecnosti/ ? díky za info

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *