Ekologové: Babiš dělá na klimatickém summitu ostudu

Andrej Babiš

Pondělní vystoupení premiéra Babiše se zase povedlo. Jeho projev ve skotském městě Glasgow byl přinejmenším kontroverzní. Zatímco evropští státníci obhajují cíl, tedy snížení emisí skleníkových plynů o 55 % do roku 2030, náš pan premiér se uchýlil ke kritice a zpochybňování evropské klimatické politiky. Jeho názor byl takřka osamocený. Podobně mluvil už jen polský premiér Mateusz Morawiecki. Ten je přitom s Babišem skrze polský důl Turow ve sporu.

Původní závazky z Paříže nestačí

Tento fakt je třeba si uvědomit a úkolem státníků je představit nové, nebo dokonce navýšené klimatické cíle. Ty z Pařížské dohody už prostě nestačí. Doposud Evropská unie snahy o navýšení požadavků blokovala.  

Babiš a Johnson Andrej Babiš a Boris Johnson: Foto Úřad vlády ČR

Přístup ČR je ostudný

Takto se vyjadřuje klimatická koalice. Ta zároveň vyzvala naši nově se formující vládu, aby přijala národní klimatické cíle v souladu s původní dohodou z Paříže. A co vlastně klimatická koalice požaduje? ČR by se měla zavázat k tomu, aby dosáhla v roce 2050 klimatické neutrality. Do roku 2030 bychom měli snížit emise skleníkových plynů o 65 %. Samozřejmě se na naši zemi vztahují společné klimatické cíle podobně, jako je tomu u jiných evropských zemí. Zajímavá jsou vyjádření různých představitelů ekologických organizací. Jen namátkou vybíráme.   

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, říká:

“Premiér Andrej Babiš si spletl konferenci. Není to sraz přátel fosilního průmyslu, na tomhle setkání světových lídrů se naopak řeší, jak se budou snižovat emise skleníkových plynů, aby se zabránilo katastrofickým scénářům klimatické krize. Se svým přístupem je Babiš mezi světovými státníky za exota, který dělá Česku mezinárodní ostudu. Babišova otázka, zda si Evropa může snížení emisí dovolit, je absurdní. Protože studie za studií ukazuje, že předcházet dopadům změny klimatu bude mnohonásobně levnější než se pak postupující klimatické krizi snažit přizpůsobit. Pokud by si ani Evropa jako nejbohatší světový region, nemohla cestu k uhlíkové neutralitě dovolit, tak jsme – lidově řečeno – v háji.”

Jitka Martínková, komunikační koordinátorka Klimatické koalice, říká:

“Jakákoli mezinárodní konference o změně klimatu může být úspěšná pouze v případě, že budou o skutečná řešení stát i představitelé a představitelky jednotlivých států, kteří na summit přijedou. Andrej Babiš včerejším projevem opět dokázal, že je zcela mimo mísu nejen v tématu klimatické krize, ale i v oblasti mezinárodních vyjednávání. Česko se tímto vystupováním pomalu sune na chvost mezinárodního klimatického úsilí. Vlastní cíl klimatické neutrality a intenzivní rozvoj obnovitelných zdrojů energie například ohlásila na konferenci už i Indie.“

Viktorie Tenzerová, ředitelka Na mysli, říká:

„Aktuální hra o klima je nejdůležitější ze všech našich životních rozehraných partií a my se upínáme k summitu COP26, zda se konečně stane hybatelem změn i u nás v České republice. Doufáme, že pro stávající vládu bylo vystoupení premiéra Game Over!“

Jiří Koželouh, vedoucí klimatického a energerické programu Hnutí DUHA, říká:

“Premiér Babiš napřed za ČR odhlasoval klimatické cíle EU, ale na klimatický summit si omylem vzal text do Čau lidi. Horší než ostuda je to, že Česká republika je v čím dál menší skupině států, které nemají stanoven rok konce spalování uhlí. Absence fungujícího systému podpory rozvoje obnovitelných zdrojů je pak smutný unikát nejen v EU a USA, ale vzácnost je to i v Africe nebo Asii. Chybí nám také funkční plán pro adaptaci na měnící se klima – zejména ochrana půdy před erozí či přírodě blízké hospodaření v lesích. Stávající vláda tedy nemá na klimatickém summitu co důležitého předložit, tak premiér pomlouvá EU. Nová vláda to může napravit a již ve své koaliční smlouvě slíbit změnu kurzu i konkrétní cíle pro konec uhlí, rozvoj OZE a péči o krajinu.”

Tak jako tak to vypadá, že se naše planeta řítí do pořádného průšvihu. Jak se vším naložíme, je už pouze na nás.

Zdroj info: http://zpravodajstvi.ecn.cz/?x=2746834

Andrej Babiš: Náhledové foto Úřad vlády ČR

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.