02_skotsko

Brexit může zrodit samostatné Skotsko i spojit Irsko

Když o silvestrovské půlnoci skončilo přechodné období a Velká Británie definitivně opustila Evropskou unii za podmínek vyjednaných jen týden předtím, twitterový účet skotské premiérky Nicoly Sturgeonové vyslal do světa stručnou zprávu: „Skotsko se brzy vrátí, Evropo“. Je skutečně možné, že Brexit bude počátkem konce Velké Británie jak jí známe dnes?

Spustí Skotsko další referendum?

Referendum o vystoupení Británie z EU v roce 2016 sice dopadlo v poměru 51.9 / 48.1 ve prospěch příznivců britského odchodu (při volební účasti 72 %), pokud se ale podíváme specificky na Skotsko, uvidíme zcela odlišný obrázek. Ve Skotsku v referendu poměrně jednoznačně zvítězili příznivci setrvání v Unii a to v poměru 62 / 38. Premiérka Sturgeonová také prohlásila, že „Je třeba si uvědomit, že Brexit se odehrál proti vůli Skotska“.

Takovýto rozdíl ve vnímání členství v EU se samozřejmě musí v politické rovině projevit. Vztahy Skotska k Londýnu jsou navíc napjaté neustále a rozpory mezi nimi panují prakticky už od středověku. V takové situaci není vůbec překvapivé, že Skotsko uvažuje (opět) o tom, že nastal čas na to, aby se vydalo samostatnou cestou.

Poslední podobný pokus se odehrál v roce 2014 a v referendu tehdy zvítězili příznivci začlenění do Velké Británie v poměru 55.3 / 44.7. Od té doby ale podpora odtržení setrvale roste a Brexit může být v tomto směru poslední kapkou. Podle průzkumů veřejného mínění z posledních měsíců roku 2020 má odtržení setrvalou podporu nadpoloviční části obyvatel Skotska (podle některých průzkumů až 58 % !)

Olej do ohně přilil i britský premiér Johnson, který v jednom z projevů prohlásil, že přesun některých pravomocí na skotský parlament v roce 1999 byla největší chybou tehdejšího premiéra Blaira.

01_skotsko

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Problémy nejen se Skotskem

To, že by mohl Brexit nahrát i snahám příznivců sjednocení irského ostrova rozděleného na samostatné Irsko a Británii patřící Severní Irsko, je sice méně pravděpodobné než problémy v případě Skotska, vyloučit to ale nelze. I zde je konflikt příznivců a odpůrců sjednocení dlouhodobý (ještě v devadesátých letech byl dokonce velmi násilný).

V tuto chvíli platí pro irsko-britskou hranici řada výjimek a je zde zvláštní režim pro pohyb osob i zboží. V jistém smyslu si Severní Irsko ponechalo řadu vazeb s Evropskou Unií. Výjimky ale nevyhnutelně znamenají zvýšenou byrokracii a další potenciální problémy, které se mohou významněji projevit třeba až za několik let.

I zde je proto ostražitost na místě. Británie zkrátka zažívá krušné časy a může se snadno stát, že se brexit ukáže být pro Velkou Británii ještě závažnější komplikací, než by se zdálo dnes.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

 

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *