Ošetřovné pro OSVČ – ano, ale méně než na jaře

Podpora v nezaměstnanosti

Opět zavřené školy, opět za to může nákaza covid-19. Mohou i na podzim, stejně jako na jaře, počítat s ošetřovným i OSVČ, kteří musí doma hlídat své ratolesti? Ano. Situace ale bude odlišná. Zejména to OSVČ poznají, pokud se podívají na peníze, které jim za dny strávené doma s dětmi přijde.

Na jaře 424 Kč na den

Obecně je tu toto ošetřovné pro ty, kteří zůstávají doma s dětmi mladšími 10 let nebo s hendikepovaným člověkem doma, a kvůli tomu nemohou dělat svou hlavní výdělečnou činnost. U OSVČ byla na jaře situace taková, že i ony měly nárok na tuto dávku od státu, vzhledem k pandemické situaci. Tehdy dostávaly OSVČ 424 Kč za den (po nějaké době, když se zvýšilo ošetřovné pro zaměstnance z 60 % na 80 %, dokonce šlo u OSVČ o 500 Kč na den).

Nyní jen 400 Kč na den

Nyní se však budou muset živnostníci spokojit jen s částkou 400 Kč na den. Systém se však i zjednoduší. K čerpání dávky nebude potřebný žádný dokument kormě čestného prohlášení, jak avizoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (nestr. za ANO). Celý proces by měl probíhat online formulářem, který ministerstvo vyvěsí na svých webových stránkách. Zavedení nové fáze ošetřovného by mělo být i rychlé. Jde totiž technicky o dotaci, nemusí ji tedy schvalovat parlament v dlouhém legislativním procesu. Již tento týden by tak již mohl formulář viset na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu.

Apel: žádejte elektronicky

Pro všechny podnikatele, kteří na dávku budou mít nárok, má ministerstvo jasný apel – prosím žádejte o dávku jen a pouze elektronicky. Peníze totiž dostanete mnohem dříve, jak uvádí v médiích zástupci ministerstva. Rámcově víme, koho se bude nové ošetřovné, z řad OSVČ, týkat. Půjde o takové osoby, které musí zůstat doma a nevykonávat svou výdělečnou činnost kvůli zavřeným školám. Koho se však dávka nebude týkat? Těch, kteří pobírají starobní či invalidní důchod, nebo těch, kteří mají zaměstnání, jsou na rodičovské či mateřské.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.