Jak vybírat psací potřeby do kanceláře

V dnešních kancelářích se píše hlavně na klávesnici počítače, je to rychlejší, text se dá opravit a nakonec poslat mailem nebo vytisknout. Tužku nebo propisku je ale dobré mít také po ruce. Víte proč? Psaní rukou stimuluje a propojuje mozková centra, která mají na svědomí větší kreativitu a rozvíjení emoční inteligence. Při psaní poznámek a podkladů rukou jsme spontánnější, emotivnější, vstřícnější, a to už jsou docela zajímavé důvody pro nákup psacích potřeb.

Co a jak nejčastěji píšete?

Zkuste jeden den sledovat, kdy a zda vůbec berete do ruky tužku, propisku, pero, zvýrazňovač. Jaké je vaše písmo? Výrazné, silné, nebo nenápadné se slabou linkou? Podle toho si určitě vybíráte mezi psacími potřebami. Co píšete rukou? Poznámky, vzkazy, poznámky z porad, koncepty dokumentů. Píše se vám vždy dobře a plynule? Poradíme vám, jak se vyznat v dnešní široké nabídce a jak si zvolit ty vhodné psací nástroje.

Čím se vám bude nejlíp psát na papír?

Podle vašeho písma i konkrétní psací činnosti si můžete volit z několika typů psacích potřeb a jejich náplní.

Kuličkové pero

Kuličková pera (propisky), stejně jako rollery, píší na papír pomocí inkoustové kuličky. Protože kuličková pera patří do nižší cenové skupiny a jsou vyrobena z levnějších materiálů, mohou mít i nižší kvalitu s menším komfortem při psaní než rollery. Vždy si vyzkoušejte, jak se vám propiska drží v ruce, jakou stopu zanechává na papíře.

Roller

Rollery používají podobnou technologii jako kuličková pera. Na rozdíl od kuličkových per jsou ale  vyrobeny z kvalitnějších materiálů a je u nich kladený mnohem vyšší důraz na kvalitní zpracování. Ve většině případů rollery používají kuličku a špičku vyrobenou z trvanlivého a odolného kovu. Rollery používají dva typy inkoustů – tekutý a gelový.

Liner

Linery se tradičně používají k přesné a precizní práci, mají extra jemný hrot a odolávají štěpení a rozmazávání. Jsou dva druhy linerů, s kovovou špičkou a vláknovou špičkou. Pera s kovovou špičkou jsou pevnější a vytváří tenčí linku, zatímco pera s vláknovou špičkou mají jemnější zakončení a lehce silnější linku.

Plnicí pero

Plnicí pera mívají různě kvalitní hroty. Pro psaní plnicím perem není třeba vyvíjet téměř žádný tlak. Plnicí pero může být specifické pro praváka či leváka. Liší se od sebe taky cenou.

Fixy a popisovače pro speciální účely

V kancelářích se vykonávají ještě další činnosti s pomocí kancelářských potřeb – dokumenty se archivují v boxech a šanonech a pro větší přehlednost popisují. Někde se konají porady a školení, k nimž patří tabule a flipcharty. Pro tyto a ještě jiné příležitosti jsou určeny speciální popisovače, permanentní fixy, fixy na tabule atd.

Určitě máte i vy své oblíbené pero, tužku, propisku. Zkuste se podívat na pestrou nabídku psacích potřeb, určitě najdete ještě další, které vám sednou do ruky a s nimiž se vám bude spát ještě líp.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.