Nemocenská

Lístek na peníze: Několik otázek a odpovědí

Pojem lístek na peníze je vcelku hojně využívaný a vyslovovaný, nicméně spousta lidí vůbec neví, oč se vlastně ve skutečnosti jedná. Týká se nemocenské. V současné době se marodit vůbec nevyplatí, nicméně získat finanční podporu v době nemoci chce pochopitelně úplně každý. Lístek na peníze to samozřejmě umožní. Není problém je mít poměrně rychle. Vše se musí odvíjet maximálně rychle. Podívejme se tedy na jednotlivé aspekty týkající se této znám problematiky.

Co dělat, aby nemocenská přišla co nejdříve

V první řadě je třeba předznamenat, že nemocenskou od zaměstnavatele je zapotřebí co možná nejdříve předat zaměstnavateli. Nárok na ni se uplatňuje prostřednictvím 4. Dílu tiskopisu s názvem Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti. Charakteristický je tento díl tradičním růžovým pruhem. Vyplní jej v každém případě lékař. Vy byste tento díl měli podepsat na opačné straně a vyplnit údaj, jakým způsobem vám mají být doručeny finanční prostředky. Možnosti jsou dvě a jedná se buď o složenku, nebo na účet.

Několik aspektů týkajících se nemocenské

Veškeré doklady včetně neschopenky musí zaměstnanec odevzdat neprodleně zaměstnavateli. Počítat byste měli i s tím, že první tři pracovní dny nedostanete ani korunu. Do 21. kalendářního získá zaměstnanec, který je nemocný, nárok na náhradu mzdy, kterou mu za normálních okolností vyplácí zaměstnavatel. Samotnou dávku v nemocenské vyplácí OSSZ a její výše činí celkem 60 % celkového denního vyměřovacího základu mzdy.

Kdy lze nejdříve počítat s výplatou dávky?

Nejzazší lhůta pro poslání finančních prostředků je stanovena na 30 dní od konkrétního data, kdy Okresní správa sociálního zabezpečení obdržela kompletně všechny podklady, jež potřebuje. Standardně dochází k vyřízení všech záležitostí a obdržení peněz do pouhých 10 dní, což není nijak extrémně dlouhá doba. Pokud vám peníze nepřijdou, můžete využít služeb Call centra ČSSZ.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *