V profesionálním hraní počítačových her se točí miliardy

videogames

Doba, kdy byly počítačové hry zábavou podivínských teenagerů, které okolní svět ani za mák nechápal, jsou již dávno pryč. Nejen, že počítačové hry hrají dnes pro zábavu lidé všech věkových kategorií a herní byznys již dávno co do tržeb překonal ten filmový, ale hry se dnes hrají i profesionálně. Tomu odpovídá i obrat, který toto odvětví nazývané e-sport generuje.

E-sport jako fenomén poslední doby

Ty největší e-sportové turnaje se konají před desítkami tisíc diváků ve velkých sportovních halách a miliony fanoušků na YouTube a dalších platformách. Profesionální hraní her přitahuje kromě diváků i investory, celebrity a firmy, které v tomto odvětví zcela logicky vidí ohromný podnikatelský potenciál.

Je však zajímavé, že koronavirus prudký rozvoj e-sportu poněkud zbrzdil a stejně jako sport klasický, i ten elektronický tak musí před dalším růstem nabrat druhý dech. Důvodem je především absence diváků na turnajích. Nepochybně je to však jen drobná komplikace a v blízké budoucnosti se e-sport opět ve velkém rozjede.

gamepad

Foto: Pixabay

Peníze všude kolem

Hodnota celého e-sportového odvětví je odhadována zhruba na miliardu dolarů, již v roce 2024 by měl ale vyrůst na 1,6 miliardy dolarů. V růstu by potom měl pokračovat v mnoha dalších letech. Nejvíce peněz pumpují do e-sportu sponzoři, kteří jsou tak zdrojem více než poloviny ze zmíněné miliardy. Velkou cenu mají také vysílací práva a zapomenout nesmíme na poplatky plynoucí od vydavatelů her.

Největší popularitu má e-sport ve věkové kategorii 16 – 35 let. E-sport je proto pro mnohé firmy ideálním způsobem, jak oslovit právě tuto množinu potenciálních zákazníků. Platí to přitom i pro Českou republiku, i u nás existují e-sportové týmy a samozřejmě i jejich fanoušci. Hledáte-li tak obor, do kterého můžete investovat, e-sport může být dobrým tipem.

Zdroj informací: https://ekonom.cz/c1-66980010-miliardovy-e-8209-sport-ze-zabavy-pro-geeky-se-rodi-seriozni-byznys

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.