Jak vařit zdravě a přitom šetřit

Nákupní koš

Chceme-li při svém vaření používat jen zdravé, a tedy kvalitní potraviny, možná narazíme na to, že nás při nákupech budou omezovat peníze. Bohužel i v této době pořád platí, že za různé zdravé či ekologicky produkované výrobky si připlácíme. Často dost. Dnes se podíváme na triky, které můžete použít, pokud chcete vařit ve své domácnosti zdravěji, avšak nechcete také utrácet moc peněz. Jak i při zdravém vaření ušetřit peníze?

Neplýtvejte jídlem

Pokud nad nákupy a vařením moc nepřemýšlíte, asi ani nevíte, kolik se u vás doma opravdu zkonzumuje potravin, a kolik z toho, co nakoupíte, nakonec skončí v popelnici. Dobré tedy je vypracovat si analýzu, kdy se zamyslíte nad tím, jaká je vaše reálná spotřeba. Omezením nákupů potravin a surovin, které stejně nezkonzumujete, může ušetřit až několik desítek procent z vašich celkových výdajů na jídlo. To však není jediný způsob, jak omezit plýtvání. Klíčové je i správné skladování, při kterém potraviny vydrží co nejdéle čerstvé.

Privátní značky

Už dlouho neplatí, že privátní značka konkrétního řetězce je nekvalitní. Naopak. U potravin, jako jsou luštěniny, mouky či těstoviny, často platíte za značku, kterou na sobě nesou. Přitom privátní značky řetězců se mnohdy vyrábějí ve stejných podnicích, jako jejich známější příbuzní. Neznamená to samozřejmě, že vždy platí, že privátní značka se vyrovná značce známe. Je dobré však sledovat různá měření kvality. Objeví-li se v dobře hodnoceném žebříčku i produkt privátní značky, který je o třídu levnější, není důvod po něm při nákupu nesáhnout.

Nahrazení masa a pěstování surovin

Pokud máte zahrádku, nebojte se pěstovat nenáročnou zeleninu, jako jsou saláty, rajčata, papriky či jakékoli bylinky. Samozřejmě není to bez námahy, avšak pokud se budete dobře informovat, určitě se vám podaří vypěstovat alespoň nějakou úrodu. Suroviny pak budou hezky čerstvé a budete vědět, co jíte. Posledním tipem je nahrazení masa luštěninami. Pokud patříte mezi lidi, kteří nepotřebují jist maso každý den, určitě to zkuste. Luštěniny vám po výživové stránce maso nahradí. Kupujte sušené luštěniny, které jsou levné, nezpracované. Navíc budou i zdravější než průmyslově vařené a konzervované.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.