Jak v domácnosti co nejvíce šetřit energie

Energie

Již delší dobu jde o aktuální téma. Šetření energií. My se dnes společně podíváme na to, jak v domácnosti spotřebu energií co nejvíce snížit. Jak šetřit na každém spotřebiči a v každém pokoji?

Chytré vytápění

Nejlepší je, abyste individualizovali vytápění pro každý z pokojů a místností. Dovolují vám to poměry doma, zavírejte dveře do všech místností, kde se to dá, a v každé místnosti vytápějte jinak. Nejtepleji by mělo být v koupelně, zde může být i 24 °C, avšak i tato teplota zde může být jen v době, kdy dochází ke sprchování. Například tak dopoledne či odpoledne zde může být teplota nižší. Nižší teplota, a to výrazně, může být zase v kuchyni. Zde se vyplatí vytápět třeba jen na 18 °C. Výslednou teplotu zvyšuje zbytkové teplo z vaření či pečení. V ložnici také nepotřebujeme žádné velké teplo, naopak zdravější je spát v chladnější místnosti. Nakonec jedno becné pravidlo. Jeden stupeň vytápění nahoru může představovat zvýšení spotřeby až o 6 %

Úsporné spotřebiče

Samozřejmě jde již o řešení vysokých energií, které je spíše střednědobé. I tak se však vyplatí investovat do nových spotřebičů, které jsou co nejméně energeticky náročné.  Jde o spotřebiče, které mají úspornou třídu B nebo C. Na těchto můžete ušetřit i 0,06 MWh za rok. Například lednice třídy C oproti starší kombinované může ušetřit až 0,13 MWh za rok. A nemusíte šetřit jen na spotřebičích. Zvolte také úspornější žárovky, takzvané LED. Ty mohou snížit spotřebu až o 0,23 MWh za rok.

Vytipujte nejnáročnější spotřebiče

Dobré je také doma změřit spotřebu a vytipovat ty spotřebiče, které jsou vůbec nejnáročnější. Ty pak méně používat a kontrolovat, zda jsou opravdu mimo provoz. Mnoho spotřebičů má takzvaný pohotovostní režim, který vypadá jako vypnutí, avšak stále čerpají energii ze sítě. Poslední tipem pak je, abyste využívali náročné spotřebiče na jejich plnou kapacitu. Například myčku nebo pračku. Používejte je až budou zcela naplněny. Tím můžete ušetřit až desetinu MWh za rok. Také raději na těchto přístrojích užívejte úsporné režimy.

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/radce-penize/726608/jak-na-energiich-usetrit-tisice-korun-setrime-pokoj-po-pokoji.html?kapitola=2588324, https://www.e15.cz/jak-setrit-energie-plyn-elektrina

Náhledové foto: Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.