Čína bude vyrábět vlastní dopravní letadlo, chce překonat Airbus i Boeing

Čína

Čínský průmyslový a technologický sektor dohání svojí západní konkurenci mílovými kroky. Přesto se najdou ale oblasti, ve kterých zatím Čína nemůže Spojeným státům a Evropě konkurovat. Jednou z nich je výroba dopravních letadel, které dosud neochvějně vládnou Boeing a Airbus. I to chce ale Čína co nejdříve změnit.

Seznamte se: Comac

Na vývoji vlastního dopravního letadla pracuje Čína od roku 2008 a zdá se, že se blíží k jeho realizaci. Čínská společnost Comac plánuje již v blízké budoucnosti začít dodávat svá letadla na trh v obrovských počtech. Čínský letoun bude určen pro střední tratě (má tak být přímým konkurentem strojů řady Airbus 320 a Boeing 737) a prosadit by se měl především a domácím trhu.

Čínský trh je ale obrovský, a navíc mu analytici předpovídají výrazně vyšší růst než trhům ve zbytku světa. V následujících letech bude vyžadovat několik tisíc nových letadel. Comac by mohl dodat až 1500 z nich do roku 2040. To by z něj učinilo globálního hráče bez ohledu na to, že by s jeho stroji létaly pouze čínské aerolinky.

letadlo

Foto: Pixabay

Má to ale háček

Výroba letadel v Číně bude orientovaná na domácí trh i proto, že na něm bude mít silnou politickou podporu. Rozšíření čínských letadel na západě nelze očekávat, neboť výrobce bude bojovat jak s nedůvěrou, tak s neexistující servisní infrastrukturou.

Je také na místě zmínit, že čínská dopravní letadla budou stále využívat velké množství západních dílů a technologií, nelze proto předpokládat, že by měla být jakkoliv výrazně levnější než stroje Airbus a Boeing. I přesto jsou ale čínské plány v oblasti civilního letectví velkolepé.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/rozbijeme-duopol-airbus-boeing-hlasa-cinsky-comac-obri-investice-chce-zurocit-hlavne-doma-1394307

https://www.businessinsider.com/comac-c919-chinese-commercial-jet-built-rival-boeing-and-airbus-2022-2

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.