Mediace i soudní jednání s sebou přináší určité výhody a nevýhody

Soud

Spory lze řešit soudní cestou, ale i mediací. S oběma variantami se přitom pojí určité výhody a nevýhody. Jaké to jsou?

Soudní jednání: výhody a nevýhody

Pokud se rozhodnete řešit nějaký spor soudní cestou, bude výhodou to, že v tomto případě soud jednou vydá rozsudek. A tímto způsobem se celá věc z pohledu práva vyřeší.

Na druhou stranu je třeba počítat s řadou nevýhod. Řeč je zejména o tom, že vydání takového rozsudku může trvat i několik let. V průběhu této doby se budete muset vypořádat s výdaji za soudní zastoupení nebo třeba vypracování znaleckých posudků. 

Další nevýhodou soudního jednání je skutečnost, že konečný rozsudek nemusí vždy vše vyřešit. Zároveň nemusí vždy vyhovovat vítězné straně. Přece jen je třeba počítat s tím, že pro soud jsou rozhodující důkazy a výslech svědků. To, co si důkazně neobhájíte, nemáte. 

Mediační jednání: výhody a nevýhody

Pokud se rozhodnete pro mediační řešení konfliktu, je třeba počítat s tím, že žádný mediátor vám nedokáže zaručit výsledek. Mediátor totiž v dané věci nesmí rozhodovat, a proto nemá možnost zajistit, že se s druhou stranou sporu domluvíte. Jeho úkolem je pomoct stranám najít řešení, které bude tím nejlepším možným pro všechny zúčastněné.

Velkou výhodou mediace je bezesporu rychlost. Jedna mediační schůzka obvykle trvá 3 hodiny. V některých případech přitom budete muset takových schůzek absolvovat více. Nicméně i přesto můžete k dohodě dojít již během několika málo týdnů. 

Mediace je také bezesporu finančně méně náročná než soudní jednání. A počítat můžete také s určitou neformálností. Mediace se totiž zpravidla odehrává v důvěrném prostředí pouze za přítomnosti mediátora a sporných stran.  

Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.