Jak správně sepsat životopis, aby okamžitě zaujal

Jelikož se nezaměstnanost v České republice pohybuje ve velice slušných číslech a nabídka jednotlivých společností výrazně převyšuje poptávku, není příliš složité odejít z jednoho zaměstnání a hned druhý den si najít práci novou. Všechno ovšem záleží na tom, jak dopadne pohovor. A na ten budete pozváni jedině za předpokladu, že své potenciální zaměstnavatele nadchnete už za pomoci životopisu. Jak by měl tento dokument v ideálním případě vypadat?

Detaily pracovní minulosti a konkrétní informace o vás

První odstavec životopisu v dnešní době slouží jako prostor, kde se může uchazeč o práci vychválit. Neuškodí tedy uvést schopnosti a dovednosti, kterými vynikáte nad ostatními. Sebevědomí je hodně důležité, ale samozřejmě všeho s mírou. Superlativů se raději vyvarujte. Také byste se neměli zaměřit jen na obvyklé fráze typu „umím pracovat v týmu“. Popusťte uzdu fantazii a popište se pravdivě, ale zároveň poutavě.

V rámci uvedených pracovních zkušeností určitě nestačí pouze název firmy a k tomu název vaší pozice. Stejní lidé totiž mohou v jednotlivých společnostech vykonávat naprosto odlišné činnosti, takže je důležité se zaměřit na detaily. Určitě zmiňte úspěchy, kterých jste dosáhli. Pokud měníte obor, nezapomeňte zdůraznit důvody vašeho rozhodnutí.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Online životopisy doplňte odkazy

Žijeme ve virtuální době a pokud životopis posíláte e-mailem, nezapomeňte jej doplnit o odkazy na vaše internetové profily spojené s předchozí činností. Dobře poslouží například propojení se sociální sítí LinkedIn. Jestli se pohybujete v oblasti stavebnictví, pochlubte se svým hodnocením na stránkách NejŘemeslníci.

Možná jste doposud podnikali na vlastní pěst a za tímto účelem jste si vytvořili vizitky na webových stránkách Firmy či Firmy Google. I ty byste z životopisu neměli vynechat. Samozřejmě tak učiňte pouze v případě, že na zmíněných stránkách máte dobré hodnocení. Negativní ohlasy vám k úspěchu rozhodně nepomohou.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.