Jak spočítat hypotéku

Bydlení bez hypotečního úvěru si dnes může dovolit jen málokdo. I proto je zapotřebí právě hypotéku pečlivě vybírat a snažit se najít takovou, která by vám finančně maximálně pomohla a nezatížila vás nějakými extrémními dluhy. Buďme tedy poněkud přesnější a poukažme si na základní možnosti výpočtu té správné hypotéky. Myslet byste měli hned na několik základních aspektů, které mohou celkový ráz hypotečního úvěru ovlivňovat.

Nechte si hypotéku spočítat na kalkulačce

Pokud se v hypotečních úvěrech sami příliš nevyznáte, pak je třeba u hypotéky srovnání. Na internetu existuje spousta různých porovnávačů hypotečních úvěrů, které berou v potaz všechna důležitá kritéria, která se hypoték jakkoli týkají. Stačí jen zadat požadovanou sumu k půjčení a pak jen kliknout na tlačítko spočítej hypotéku. Za několik vteřin tak můžete mít jasno v tom, který hypoteční úvěr bude ten absolutně nejvýhodnější. Mnohé společnosti provozují takovéto portály zcela zdarma a nezávisle.

Zjistěte si sami úrokovou sazbu

Pokud se vám samotných chce počítat, můžete se přímo podívat na úrokovou sazbu vými vybrané hypotéky a pak si spočítat, kolik finančních prostředků přeplatíte. Mnohdy je u vyšších úrokových sazeb toto číslo hodně vysoké. Současné hypotéky jsou schopny nabídnout úrokovou sazbu hluboko pod 2%. U vyšších úroků si dejte pozor na to, kdo vám úvěr vlastně nabízí.

Poskytovatel hypotéky a fixační lhůta

Velmi důležité je obezřetně volit poskytovatele hypotéky. Nejvhodnější je vsadit na takového, který má jméno a poskytuje tyto produkty již dlouhodoběji. Měl by také nabízet variabilní fixační dobu. Vy sami byste si tak měli vybrat, jak dlouho budete mít sazbu konstantní. Nejčastěji se volí fixace na pět let. V současnosti se ale vyplatí i delší doba. Úrokové sazby se totiž nacházejí na úplném minimu.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.