Nemocenská

Dlouhodobě nemocní – tipy k nemocenské

Nemocenská dávka má vykrýt náš výpadek příjmů v době, kdy nemůžeme pracovat z důvodu lékařem uznané nemoci či poranění. V případech, kdy jde o klasické kratší nemoci a úrazy, nemusí být problém s vyplácením nemocenské ani s našimi rodinnými financemi. Pro dlouhodobě nemocné to ale tak být nemusí. Mnohdy jsou pro ně lepší varianty než čerpání nemocenské. Pojďte si přečíst pár rad pro takto nemocné.

Denní dávka nemocenské

Jde o první variantu. Výše této dávky obecně odpovídá 60% průměrné hrubě mzdy za poslední rok zaměstnance. Zaměstnanec má nárok na výplatu takové dávky 4. den po startu nemoci a odchodu z práce. Tedy první tři dny, které strávíte na nemocenské doma, nepobíráte dávku ani plat. Po měsíci, kdy platí tyto částky zaměstnavatel, platí dál dávku sociálka. A to až do 380. dne od počátku pracovní neschopnosti. Dávka se v těchto dnech nemění a je pořád stejná, – tedy 60% ze základu určeného první den.

Dlouhodobé ošetřovné

Další věc je spíše pro blízké dlouhodobě nemocných. Jde o dlouhodobé ošetřovné a člověk jej může pobírat až tři měsíce. Má vykrýt výpadek příjmů v době, kdy nepracujeme a staráme se o blízkou osobu, která trpí dlouhodobou chorobou. Ošetřovatelem může být buď partner (manžel, registrovaný partner) nebo příbuzní v přímé linii, jako jsou rodiče, prarodiče, děti nebo vnoučata. Dále také druh či družka a z dalších příbuzných například tchýně, tchán, snacha, zeť, neteř, synovec a další. Tento institut dlouhodobého ošetřovného nabízí také možnost, která zaručuje příchozím po takovém ošetřování na původní místo. Tato dávka činí 60% denního vyměřovacího základu, jako u obyčejného ošetřovného.

Vyšší částky od 2018

Od nového roku pro dlouhodobě nemocné může přijít příjemná zpráva. Budou totiž dobírat více a celou dobu jejich pobytu doma na lůžku nebude stejná. Pro nemocné osoby bude ze začátku nemocenská stejná, jako dnes. 31. den (u nařízené karantény 60. den) bude navyšovat nemocenskou dávku na 66% vyměřeného základu. A to ještě není všechno. Od 61. dne budou částky představovat dokonce 72% základu. To je tedy oproti dnešku, kdy pobírají nemocní po celou dobu 60% základu velmi dobrý posun směrem k dlouhodobě nemocným.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *