Jak si vybrat běžný účet

Vedení účetnictví a daňová evidence

Pokud jste v situaci, kdy si vybíráte nový běžný účet, a tedy i banku, u které jej budete mít vedený, určitě je dobré zaměřit se na pár tipů k takovému výběru. Na co si dát pozor? Podle čeho vybírat a na co všechno se zeptat? Na podobné otázky si dnes odpovíme. Pojďme tedy na to!

Základní úvahy

Na co se nejprve zaměřit? Určitě je dobré hned na začátku říci, že je dobré si vše pečlivě rozmyslet a banky a jejich nabídky dobře porovnávat. I když to zabere více času. Dále je důležité uvědomit si, jak vlastně budete používat váš účet, kolik peněz vám tam bude chodit a kolik měsíčních operací vlastně budete provádět. To vám může usnadnit výběr, jelikož si již do „prvního kola“ výběru vyberete jen takové nabídky, které takovému využití účtu odpovídají.

Studujte sazebníky a podmínky

Toto je opravdu klíčové. podívejte se, za co se u toho, kterého běžného účtu požadují poplatky. Například uvidíte-li, že se platí poplatky za každou transakci asi využijete takové nabídky jen v případě, že jich budete provádět poměrně málo. Paušální poplatek za vedení účtu a minimum dalších poplatků, bude zas výhodný, pokud budete v enormní míře využívat výběry, transakce, trvalé příkazy a podobně. V sazebnících byste měli všechno najít. Pozor také na slovíčko ZDARMA. V reklamách na finanční služby se nadužívá, a většinou pak v realitě neznamená, že je něco bezplatné, ale spíše, že je něco bezplatné při splnění X dalších podmínek.

Bankomaty a pobočky

V neposlední řadě je také dobré zajímat se o to, kde má daná banka všude pobočky a bankomaty. Je jejich hustota natolik hustá, že se vám budou její služby využívat pohodlně? Pokud mají velmi málo bankomatů, určitě si zjistěte, za jakých podmínek lze vybírat z bankomatů cizích společností. Mnoho bank totiž nemá tolik bankomatů. Pokud však umožňují výběry z bankomatů cizích bank za velmi malé či za nulové poplatky, pak nemusí jít o žádný problém. Také zohledněte to, jaký typ zákazníka jste. Řešíte vše spíše na internetu či po telefonu a na pobočce jste jednou za pár let? Potom vám nemusí vadit menší množství poboček. Jste z velkého města, kde zrovna tato banka pobočky má? Ani zde vás nemusí zajímat, že jinde oněch poboček mnoho není. U lidí, kteří častěji navštěvují kamenné prostory banky či jsou na menších městech to však již problém představovat může.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.