Hypoteční sazby jsou u nás až dvakrát vyšší než v Rakousku či na Slovensku

Hypotéka

Uvažujete o hypotéce? Jasně, pokud potřebujete rekonstruovat nebo postavit novou nemovitost a nemáte naspořeno, nic jiného vám nezbývá. Aktuálně jsou u nás velmi přijatelné hypoteční sazby. U některých bank se můžete dostat až pod 2% úrokovou sazbu. Přesto je zapotřebí konstatovat, že v mnohých zahraničních zemích mají obyvatelé úplně jinou volbu. Výhodnější. Pojďme se tedy podívat, jak na tom Česká republika je ve srovnání s okolními zeměmi.

Jak je to s aktuální sazbou v České republice?

Nyní je průměrná sazba hypoték na 2,52 %. Samozřejmě se můžete dostat mnohem níže. Konkrétní banky jdou, jak již bylo zmíněno, i pod 2 %. Informuje o tom portál theglobaleconomy.com. Před třemi měsíci jsme byli na 2,49 %, před 12 na 2,53 %. Úroková sazba se tak vcelku drží, v rámci jednotlivých bank jde spíše dolů.

Vývoj úrokové sazby hypoték v ČR

Zdroj grafiky: theglobaleconomy.com

V Rakousku jdou mnohem níže

Hodně zajímavé srovnání se nabízí s Rakouskem. Tady jdou úrokové sazby na neuvěřitelných 1,31 %. Jde tedy o procenta, která jsou úplně jinde než u nás. Před třemi měsíci tady byla úroková sazba na 1,36 % a před 12 na 1,60. Jde tedy vcelku citelně dolů a naši jižní sousedé mohou nakupovat nemovitosti výhodněji.

Vývoj úrokové sazby hypoték v Rakousku

Zdroj grafiky: theglobaleconomy.com

Němci jsou na 1,23 %

A co takové Německo? Tady se v průměru dostávají na 1,23 %. Před třemi měsíci byli Němci na 1,33 % a před 12 na 1,36 %. Opravdu velkorysé hypotéky. Pravda je taková, že stejně jako v Rakousku tady stojí nemovitosti více peněz než u nás. Průměrné platy jsou ale také jinde.

Vývoj úrokové sazby hypoték v Německu

Zdroj grafiky: theglobaleconomy.com

I Slovákům můžeme závidět

Jinak se pro zajímavé srovnání můžeme vydat i na Slovensko. Tady činí úroková sazba hypotéky 1,22 % Tento průměr byl před třemi měsíci na 1,31 % a před 12 na 1,43 %. Až neuvěřitelné.Vývoj úrokové sazby hypoték na Slovensku

Zdroj grafiky: theglobaleconomy.com

Podobně jsou na tom z našich sousedů jen Poláci

Podíváme-li se na Polsko, zjistíme, že tady činí průměrná úroková sazba 2,47 %. Před třemi měsíci se jednalo o 3,33 % a před 12 měsíci o 3,67 %. Z hlediska vývoje na tom tedy Poláci byli hůře než my.

Vývoj úrokové sazby hypoték v Polsku

Zdroj grafiky: theglobaleconomy.com

Každý to má jinak, přesto se vyplatí srovnávat

I když jsou průměrné úrokové sazby hypoték u nás poměrně vysoké ve srovnání s našimi sousedy, vyplatí se porovnávat hypotéky u jednotlivých poskytovatelů. Učinit tak můžete bez problémů zde.Zdroj obrázku: zaloto.cz

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.