Společné jmění

Jak si poradit při vymáhání alimentů

Rozvod se stal již běžnou věcí. S ním i péče rozvedených rodičů o dítě, kdy jeden z páru platí druhému, který dítě vychovává v domácnosti, měsíční alimenty stanovené soude. No a třetí věcí, která se bohužel také stává, často realitou je to, že někdy je tato povinnost ignorována a rodič nemá od svého bývalého druha i několik měsíců alimenty. Jak v takových případech jednat? Jaké má poškozený rodič možnosti?

Vymáhání

Pokud nefungují jakákoli jednání s bývalým partnerem, není zbytí a musíte požádat soud a exekutory o pomoc. Obraťte se na soud (ten, který o výživném rozhodl v minulosti) a podejte návrh na výkon soudního rozhodnutí. Do návrhu také zapracujte vaše ideje o vymáhání peněz. V úvahu připadají dvě variantu strhávání peněz a odeslání na váš účet. Ze mzdy nebo z bankovního účtu. Pokud byste dali přednost spíše exekutorskému vymáhání, obraťte se na kteréhokoli exekutora a představte mu svůj návrh. Zapotřebí je exekuční titul, tedy dokument, který dokládá váš nárok (soudní rozhodnutí).

Pomoc od státu

Pokud váš partner neposílá alimenty déle než tři měsíce a pokud již probíhá exekuční či soudní vymáhání, máte nárok na pomoc od státu. Takzvanou zálohu na alimenty, kdy vám stát finančně pomůže. Další podmínkou je příjem rodiny. Ten nesmí překročit 2,7 násobek životního minima. S těmito dávkami je snazší vypořádat se s touto složitou situací. Nezapomeňte však, že jde jen o pomoc, než se spory vyřeší a hlavním cílem pro vás by mělo být vymožení onoho dlužného výživného. Pokud je vymáhání dluhu dlouhodobě neúspěšné, je zde poslední varianta a tou je trestní oznámení.

Poslední možnost – trestní oznámení

Pokud neplnění vyživovací povinnosti trvá déle jak čtyři měsíce, je možné na neplatícího partnera podat trestní oznámení. To zahájí trestní stíhání. To se zastaví v případě, kdy rodič dluh splatí nebo splatí alespoň část a v rámci účinné lítosti je ochoten situaci napravit. Není jistotou, že zpětné vymáhání alimentů bude úspěšné. Na druhou stranu při takovém porušování zákona hrozí tvrdé tresty, proto může oznámení zastrašit.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *