Jak si Češi spoří na penzi?

Online půjčky

Nechcete-li spoléhat jen na státní důchod můžete si také na vaši budoucí penzi spořit sami. V dnešní době existuje mnoho produktů, které vám s tím pomáhají. Dnes se podíváme na to, kolik asi zhruba potřebujete na spokojenou penzi a popřípadě jak této částky dosáhnout. Také se podíváme na situaci v České republice. Jak jsou na tom Češi ohledně spoření na penzi?

Šetříme málo a začínáme později

Z vícero dat vychází, že Češi v rámci spoření na penzi nejsou na žádné špičce. Naopak, často takové aktivity zanedbávají. Pravdou však je, že si obyvatelé alespoň do nějaké míry takovou nutnost spoření uvědomují. Rádi by začali šetřit již po třicítce. Problémem jsou však dvě věci. Kde vzít volné peníze na odkládání na penzi, a také jak zajistit pravidelnost takového spoření. Statistiky mluví jasně. Průměrný věk účastníka některého ze spořících produktů je asi 47 let. To je často již pozdě. Průměrné naspoření za roky před penzí je pak asi 100 000 korun. To však na nějaký vyšší důchod nestačí.

Nějaký návod?

Může se to zdát neuvěřitelné, avšak i vy můžete mít milionové úspory na penzi. Pokud však zkusíte například spoření v penzijních fondech, nemusí to byt zas až takové sci-fi. Navíc stát takovéto spoření podporuje. Můžete tak čerpat řadu různých benefitů. Úplně ideální případ je , když začnete s přípravou na stáří již od vaší první výplaty. Přitom lze také využít státní podporu. Jde o státní příspěvek, a k tomu ještě odpočet z daní. Celkem můžete na těchto výhodách vydělat až 6 360 Kč. Navíc pokud na spoření přispívá i váš zaměstnavatel, můžete získat ještě více.

Dlouhá doba? Akcie!

Pokud tedy začnete se spoření ve správnou dobu a budete si tedy šetřit na budoucí penzi dlouho, určitě je dobré využít fondy s velkým podílem akcií. Právě takové fondy totiž nabízí také vyšší zhodnocení ukládaných prostředků. Spoření na penzi totiž trvá v zásadě dlouhá léta. Například dvě až tři desítky let. Proto je dobré vybrat dynamické strategie, které se pro tyto případy skvěle hodí.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.