Peníze

Jak při investování vyzrát na inflaci

Pokud investujete, hlavním požadavkem je logicky, abyste něco vydělali. Proč byste taky jinak investovali. Jedním z nejzáludnějších soupeřů, kteří vám mohou tento cíl hatit je inflace. Ta znehodnocuje peníze, a tak můžete nominálně naspořit, avšak reálně na tom nevyděláte. Dnes se podíváme, jak nejlépe inflaci při investování porazit.

Jaká je dlouhodobá inflace?

Meziroční inflace se mění měsíc od měsíce, kterou hodnotu tedy budeme muset našim investování trumfnout? V této době inflace kolísá okolo 2 – 2,5 %. To je také dlouhodobý cíl České národní banky. Pokud se na vývoj inflace podíváme v čase. Právě u těchto hodnot se inflace pohybuje. Období nízkých hodnot, které byly typické pro roky 2014-2016 jsou již pryč. Vašim hlavním úkolem tedy bude najít takovou cestu investování, které by garantovalo něco přes 2 % výnosu, ideálně 2,5 a výše. My se tedy podíváme, které to v dnešní době mohou být.

Například dluhopisy nebo termínované vklady

U běžných účtů máme většinou nulové nebo jen malé zhodnocení okolo 0,1 %. To samozřejmě na překonání inflace nestačí. Spořící účty mohou vypadat lákavě, na našem trhu v dnešní době se však jen těžko dostanete nad úrok 1,5 %. Stavební spoření se se státním příspěvkem dokáže pohybovat výnosem nad inflační hranicí. Někoho však může odradit povinnost dvacetitisícových vkladů a 6letého období spoření. U termínovaných vkladů to již vypadá lépe. Často se dostanete nad 2,5 až 3 %. Musíte však vkládat své prostředky na minimálně 5 let. Aktuální záležitostí mohou být takzvané Dluhopisy Republiky, které ještě teď (do polovina června) vydává Ministerstvo financí. To se vydává na 6 let a výnos je půl procentního bodu nad inflací.

Podílové fondy

Poslední možností jsou podílové fondy. Přinášejí vyšší zisk, avšak i vyšší riziko. Navíc je nechrání zákonné pojištění jako u vkladů v bankách či spořitelnách. Můžete si však lépe diverzifikovat vlastní portfolio. Nejkonzervativnější fondy s nízkou pravděpodobností rizika se svým výnosem blíží k 2 %. Poté zpravidla platí, že čím dynamičtější fond, tím vyšší výnos.

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *