Jak se vyhnout dluhové pasti, ikdyž nemáte na splátky

Do dluhové pasti se může dostat každý, kdo si jednou vezme půjčku. V případě, že přijde o práci a ztratí tak příjem, nemusí být schopen hradit své závazky. V takovém případě se řada lidí uchyluje k tomu, že si vezme další půjčku, která mu slouží ke krytí té původní. Pokud se mu ale dále nepodaří najít zdroj příjmů, bude nucen vzít si další půjčku, která bude krýt ty předchozí – a tak dále až do osobního bankrotu.

Sjednocení půjček

Pokud již máte více půjček, nabízí se konsolidace. Tedy sjednocení všech možných půjček v jednu jedinou. Výhod to má hned několik – neztrácíte přehled o splácení jednotlivých půjček a máte nižší náklady. Nevýhodou pak je ale to, že splácet budete delší dobu. Konsolidační úvěr od banky dostane ale pouze ten, kdo není v registru dlužníků a kdo není v exekuci. Zkonsolidovat se nedají nebankovní úvěry nebo například hypotéka.

Oddlužení

Oddlužení je způsob, jakým se můžete zbavit dluhů. Zájemce o oddlužení má pět let na to, aby splatil alespoň 30 % svých dluhů. Pokud se mu nepodaří dosáhnout tohoto cíle, může se kolotoč oddlužení rozjet znovu pod dohledem insolvenčního správce, který bude mít dohled nad jeho financemi.

Zamyslete se nad svými výdaji

Pokud si budete psát každý den, po dobu jednoho měsíce, za co utratíte, pak můžete zjistit, že vám někudy unikají peníze. Třeba platíte za něco, co nevyužíváte. Nebo existuje možnost, jak se dá ušetřit. V ideálním případě se vám podaří na něco takového přijít – a i jen několik ušetřených stokorun za měsíc vám může hodně pomoci.

Rada odborníka

Pokud se vám nedaří vymanit se z dluhů, pak by se vám mohla hodit rada odborníka. Ten se s vámi bezplatně podívá na to, jak spravujete finance a může vám pomoci odhalit, kudy o peníze přicházíte. S jeho pomocí pak může být snadnější se z dluhů dostat.

2 komentáře

  1. Abby Odpovědět

    Nejlepší je nebrat si půjčky. Když si chci něco koupit, prostě si na to ušetřím. Jediná půjčka kterou uznávám je hypotéka na bydlení, všechno ostatní je hloupost.

    1. Jana Hlaváčová Autor příspěvku Odpovědět

      Vážená Abby, souhlasím s vámi, nejlepší je, když si na věci našetříme a teprve potom si je koupíme. Ne vždy jsou ale věci takto jednoduché. Představte si matku samoživitelku, které se pokazí pračka. Pračka je jednou z věcí, kterou maminka jednoduše potřebuje a nezbude jí, než si na ni půjčit. Bohužel podobných případů je víc. I takto mohou vznikat dluhy, nejen u nezodpovědných lidí, kteří se rozhodnou, že si půjčí na drahou dovolenou, na kterou nemají.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *