Jak šetří Petr Fiala? 74 nových pracovních míst jako servis pro ministry

Petr Fiala

Sociální škrty a zvyšování daní. O obojím se diskutuje prakticky neustále. Divit se tomu příliš nelze, vždyť stát potřebuje ušetřit. Nepopulární opatření k době, ve které se nedaří, nepochybně patří. Určitě by ale nebylo od věci, kdyby pan premiér začal u sebe. Vláda neustále hovoří o rozpočtové odpovědnosti, ale sama u sebe tak nějak nezačíná. Důkazem je fakt, že s příchodem Petra Fialy vzniklo na Úřadu vlády 74 nových pracovních míst jako servis pro ministry. Dříve tato místa neexistovala.

Nová místa a nové úřady

Podle Hospodářských novin se nejedná pouze o oněch 74 míst, ale také o nové úřady. Třeba takový úřad pro vědu a výzkum Heleny Langšádlové nebo úřad ministra pro legislativu Michala Šalomouna. Zapomenout nelze ani na úřad ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka. Ten by se snad dal pochopit vzhledem k tomu, že Česká republika předsedala v EU. Ty časy jsou už ale také dávno pryč a úřad čile funguje. Oficiální údaje hovoří o tom, že úřady vyšly na nějakých 50 milionů korun za rok. Proč? Těžko říct.     

Politická motivace pro vznik nových míst a úřadů

Ano, za vším je třeba hledat politiku. Koalice je tvořena pěti stranami. Je třeba dodržet rozdělení hlasů, které bylo dohodnuto. Tím pádem vznikají nová místa, která stojí stát další zbytečné peníze. Chování vlády je v tomto ohledu nezodpovědné.

Kdo chce šetřit na obyčejných lidech, musí začít u sebe 

Nepochybně. Ano, vzhledem k samotnému rozpočtu nejspíše nepůjde o extrémní úsporu. Přesto by premiér měl jít příkladem. Jestliže premiér jezdí na summity Evropské unie, případně vše řeší ministr zahraničí Lipavský, proč existuje funkce ministra pro evropské záležitosti? Neskutečné. Zeštíhlení státního aparátu by mělo být pro premiéra prioritou. Bohužel zřejmě není.

Zdroje info: Autor, https://archiv.hn.cz/c1-67199450-petr-fiala-chce-setrit-co-takhle-zacit-od-sebe-a-zrusit-zbytecna-mista-na-uradu-vlady

Premiér České republiky Petr Fiala: Náhledové foto Úřad vlády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.