Důchod

Jak se vypočte starobní důchod

Pro někoho čas odpočinku etapě života, s kterým byla spjata pracovní činnost, pro druhé zas velké ekonomické neznámo. Kolik budu v důchodovém věku pobírat peněz? Toto je velmi často kladená otázka. Výpočet starobního důchodu je pro mnohé složitý a nejasný. Pomoci nám mohou kalkulačky na internetu, kterých je mnoho a které nám důchod vypočítají. My se ale podíváme na zub samotnému výpočtu a zjistíme, co konečnou výši penze ovlivňuje.

Výpočet penze

První část je jistá a univerzální pro každého obyvatele ČR. Pro rok 2017 je tato základní výměra 2 550 Kč. Tato částka se téměř každý rok mění. Druhá část neboli takzvaná procentní výměra se pro rok 2017 počítá tak, že se stanovuje 1,5% výpočtového základu za každý rok pojištění.  Tato výměra závisí na našich příjmech a počtem let, po které jsme pojištění (účastníme se penzijního sytému = vyděláváme). Minimální procentní výměra je 770 Kč.

Předčasný důchod

Výpočet předčasného důchodu je trochu odlišný. I zde musíme počítat se základní výměrou a výměrou procentuální. Základní výměra je stejná, 2 550 Kč pro rok 2017. Rozdíl je ale ve výpočtu části procentuální. Tato část se snižuje za každých započatých 90 dní, přičemž čím dříve občan odejde do předčasné penze, tím větší bude krácení. Toto krácení je již nevratné. (podrobnosti naleznete v jednom z předchozích článků)

Výše důchodu u OSVČ

Výpočet důchodu je u OSVČ shodný jako výše zmíněné. Rozdíl je v tom, že výpočty nezávisí na průměrné hrubé mzdě. Je to pochopitelné, jelikož OSVČ žádnou hrubou mzdu nepobírají. Vše se odvíjí od takzvaného určeného vyměřovacího základu, ze kterého se dovádělo pojistné. Tento údaj naleznete na formuláři o příjmech, který každoročně odevzdáváte na okresní správě sociálního zabezpečení.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *