Jak se správně pojistit a nenaletět trikům

Smlouva

Pokud nyní plánujete uzavřít novou pojistnou smlouvu, určitě je dobré, abyste se nad nabídkou smlouvy výrazně zamysleli. Dnes si představíme tipy, jak se správně pojistit, ale přitom nenaletět trikům, které některé pojišťovny či pojišťovací makléři používají. Pojďme na to!

Pojistné podmínky – jak je číst

Nejvíce informací naleznete v pojistných podmínkách. Byť často budou mimo text smlouvy v nějaké příloze, jde o součást smlouvy a váš vztah založený smlouvou se, často primárně, řídí právě těmito podmínkami. Dobré je tedy si je náležitě přečíst. Jde o desítky stran. Jak tedy podmínky číst? Pokud jdete studovat pojistné podmínky, zaměřte se na dvě věci. Jde o rozsah pojištění a výluky pojištění. Poté také na definice pojmů. V rozsahu pojištění najdete popsané situace, na které se pojištění vztahuje. Na rozdíl od výluk, které naopak popisují zpravidla výjimky, kdy se pojištění na danou situaci nevztahuje, byť by mohlo jít o situaci, která by odpovídala rozsahu pojištění. Definice pojmů jsou pak důležité proto, že definují ty pojmy, které smlouva používá. Dokreslují tedy další detaily rozsahu pojištění.

Informační dokument o pojistném produktu – nezávazný a k ničemu

Pojistné podmínky jsou složité dlouhé a pro obyčejného člověka málo srozumitelné. Proto pojišťovny vydávají a dle zákona i musí vydávat, takzvaný IPID neboli informační dokument o pojistném produktu. Na dvou stranách obsahuje nejdůležitější informace o produktu a podmínkách. Z hlediska závaznosti informací je však k ničemu. Nenahrazuje pojistné podmínky a nelze se jej dovolávat. Často mohou informace na něm vyloženě zavádět.

Jak poznat dobrého odborníka

Pokud se obracíte na odborníka, aby vám sjednal to nejlepší a nejvýhodnější pojištění, určitě je dobré si první uvědomit, co od něj očekáváte. Co z něj vlastně dělá odborníka? Jak odborníka poznáte? Určitě rozhoduje předchozí pozitivní zkušenost a osobní reference. Další znaky pojistného poradce pak jsou například to, že vám hned nevnucuje konkrétní produkty. Spíše s vámi probere vaši situaci a zajímá se o to, na co pojištění potřebujete. Dále se domluví, na co všechno by se dle vás mělo pojištění vztahovat.

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/radce-penize/693301/jak-se-spravne-pojistit-a-neprodelat-expertka-popsala-triky-pojistoven.html?kapitola=2161975
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.