Ceny zeleniny v Číně převyšují ceny masa

Zelenina

Zdražování se stalo fenoménem dnešních dní a nahoru určitě neletí pouze ceny energií. Když se podíváme třeba na ceny potravin, zjistíme, že míří plíživým tempem také směrem vzhůru. Zajímavý je ale pohled na některé zahraniční země. Třeba v takové Číně začíná být zelenina dražší než maso. Poměrně pozoruhodný jev. Jak to vlastně s cenami zeleniny vypadá a jaká jsou konkrétní čísla?

Nárůst velkoprodejní ceny je vysoký

V čínských novinách China Daily se konkrétně uvádí zvýšení o 40 %. Jedná se konkrétně o zeleninu prodávanou v Pekingu, a to v období od 1. do 25. října. Co je na vině? Oficiální zdroje hovoří především o klesající nabídce, za kterou stojí klimatické vlivy. Jinými slovy, problémy způsobují silné deště, záplavy a také relativně chladné počasí. Zapomenout nelze ani na energetickou krizi. Ta se negativně podepisuje na pěstování plodin ve sklenících.

Vepřové maso cenově kleslo

Ceny vepřového masa se v Číně pohybují dlouhodobě nízko. Tento fakt se skrývá za skutečností, že je některá zelenina dražší. Jako příklad bychom mohli uvést třeba takový špenát. Jeho cena činila celkem 35 RMB za 1 kilogram. Vepřové maso vyjde na 20 RMB za stejné množství masa. Nejvíce nahoru vyletěly ceny listové zeleniny.

Co na to čínská vláda?

Ta pochopitelně bedlivě sleduje vývoj situace a připravena je k uvolnění zásob ze státních centrálních rezerv. Zmírní se tím případně situace na trhu a nabídka bude dostatečná. Posílit by se mimo jiné měly také dovozy potravin, a to právě především zeleniny. Počítat ovšem vláda musí s tím, že ceny za logistiku nebudou zrovna nízké.  

Zdroj info: http://www.akcr.cz/txt/ceny-zeleniny-v-cine-prekonavaji-ceny-masa

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.