Jak se nenechat oklamat při koupi ojetiny po prvním majiteli?

Při koupi ojetého auta je důležité si prověřit jeho historii a technický stav. Mnoho prodávajících však klame o počtu předchozích majitelů, aby zvýšili cenu a zamlčeli možné problémy s vozem. Jak se tedy vyhnout tomuto podvodu a koupit si auto, které bude vyhovovat vašim potřebám?

V inzercích ojetých vozidel je dlouhodobě uváděno, že téměř polovina aut má pouze jednoho předchozího majitele. Ačkoli tento rok došlo k mírnému poklesu o dva procentní body na 45,9 % za první tři čtvrtletí, tato statistika stále nereprezentuje skutečný stav.

Proč jsou podvody tak časté?

Podle společnosti Cebia, která se zabývá prověřováním historie ojetin, je podávání nepravdivých informací o prvním majiteli velmi častým podvodem, který se týká zhruba 30 % prodávaných ojetých aut. Prodávající tvrdí, že auto je po prvním majiteli, i když ve skutečnosti mělo více majitelů, a to jak v České republice, tak v zahraničí. Tímto způsobem zvyšují cenu vozu o průměrně 3 %, což může představovat až několik desítek tisíc korun navíc.

„Skutečný podíl aut, která se prodávají po prvním majiteli, dosahuje zhruba 16 %. To znamená, že až u dvou aut ze třech se jedná o klamavou informaci,“ upozorňuje Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.

Proč je to tak nebezpečné? Protože kupující, kteří vidí inzerát s uvedením prvního majitele, mají tendenci věřit, že auto je v dobrém stavu a nemusí ho podrobovat žádné kontrole. To je však velká chyba. Mnohá auta, která jsou prezentována jako po prvním majiteli, jsou ve skutečnosti po havárii nebo stočení kilometrů. Tyto informace se dají zjistit pouze pomocí odborného prověření historie a technického stavu vozu.

Jak si ověřit počet předchozích majitelů?

Jak tedy postupovat, abyste se nenechali oklamat? Především je třeba si uvědomit, že informace o prvním majiteli není zárukou kvality a spolehlivosti auta. Naopak, je to červená vlajka, která by vás měla upozornit na možný podvod. Proto byste si měli vždy vyžádat originál velkého technického průkazu, kde se nachází údaje o všech předchozích majitelích. Pokud vám prodávající nabídne jen kopii, nebo vám odmítne ukázat tento dokument, měli byste být velmi opatrní.

„Někdy se prodejci vymlouvají, že se jedná o prvního majitele v České republice, což je samozřejmě zcela směšné,“ říká Martin Pajer s tím, že klamné uvádění prvního majitele navyšuje cenu vozu zhruba o 3 %. „Význam této informace stoupá se stářím vozidla, kdy u vozů nad 10 let stáří může být cenové navýšení až 5 %,“ upřesňuje dále Martin Pajer.

Dále byste si měli nechat prověřit historii vozu pomocí specializované společnosti, jako je například Cebia. Ta vám poskytne podrobné informace o tom, kde a kdy bylo auto provozováno, zda bylo havarované, poškozené nebo má stočené kilometry, a jaká je jeho aktuální tržní cena. Tímto způsobem se vyhnete případnému přeplacení nebo koupi nebezpečného vozu.

Jak si zkontrolovat technický stav auta?

A konečně, nezapomeňte si nechat zkontrolovat technický stav auta v nezávislém servisu. Tam vám odborníci zjistí, zda auto nemá žádné skryté vady, zda je v pořádku motor, brzdy, podvozek, elektronika a další důležité součástky. Také vám poradí, jaké budoucí náklady na údržbu a opravy můžete očekávat.

Koupě ojetiny po prvním majiteli může být výhodná, pokud se jedná o skutečnou informaci a pokud je auto v dobrém stavu. Ale nechte se oklamat prodávajícími, kteří vám chtějí prodat auto, které má za sebou problematickou historii a skrývá mnoho nedostatků. Vždy si důkladně prověřte auto, které chcete koupit, a nevěřte slepě inzerátům. Jen tak si zajistíte bezpečnou a spokojenou jízdu.

Zdroje info: Cebia

Náhledové foto: Pixabay