Jak se lze se zbavit dluhů v rámci milostivého léta

dluhy

V kalendáři je sice podzim, avšak startuje také projekt milostivé léto. Víte, o co se jedná? O období, kdy se můžete levně zbavit svých dosavadních dluhů. A my se dnes podíváme na podmínky a fungování tohoto milostivého léta pro dlužníky. Pojďme na to!

Milostivé léto – co to je?

Milostivé léto je obdobím odpouštění dluhů. Nyní jde o jednorázovou oddlužovací akci, která probíhá v této době až do konce ledna příštího roku. Cílem je ulehčit systému exekucí a pomoci asi tři čtvrtě milionu Čechů, kterých se týká. Milostivé léto je tedy cestou, jak se zbavit svých dluhů. Levně a snadně.

Na jaké dluhy milostivé léto dopadá

Milostivé léto se týká exekucí dluhů u veřejnoprávních subjektů, zdravotních pojišťoven a popřípadě dalších věřitelů, kteří se k této akci přidali. Akce se však nemohou zúčastnit například osoby v insolvenci nebo osoby, kteří nyní své dluhy vůči těmto subjektům splácí či je sice nesplácí, avšak nyní nejsou v exekuci. Stejně tak se akce netýká dluhů daňových a správních exekucí. Jde tedy jen o dluhy vůči veřejnoprávním korporacím (stát, kraj, obec; státní, krajské či obecní příspěvkové organizace), zdravotním pojišťovnám, České televizi a Českému rozhlasu. Navíc se k akci přidaly i soukromé subjekty. Jde o Českou spořitelnu, Air Bank či Home Credit.

Jak postupovat?

Nejlepší je milostivé léto pro dlužníky, jejichž dlužná částka není nikterak závratná, avšak dluhy nabobtnaly vinou nákladů na exekuci a úroků. Nyní až do konce ledna 2022 mohou tedy tito dlužníci zaplatit pouze jistinu, tedy pouze základ dluhu (původní dlužnou částku bez úroků a nákladů na vymáhání) a připočtenou částku 908 Kč, jako poplatek pro exekutora. Pokud tedy například dlužíte pokutu vůči dopravnímu podniku ve výši 500 Kč, zaplatíte 1408 Kč a zbavíte se exekuce. Nejlepší je za tímto účelem kontaktovat exekutora, který dluh vymáhá a zjistit jistinu. Dále musíte dopisem informovat exekutora, že využíváte milostivého léta. Na účet exekutora pak pošlete danou jistinu a 908 Kč. To vše stihněte do 28. ledna 2022. Exekutor následně vydá rozhodnutí o osvobození dlužníka od placení příslušenství pohledávky.

Zdroj: https://dostupnyadvokat.cz/blog/milostive-leto
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.