Francie bude opět stavět reaktory

Atom

Současná snaha o přechod k bezuhlíkové ekonomice sebou nese značné kontroverze. Ne snad proto, že by byla zpochybňována samotná podstata tohoto přechodu. To, že je skutečně třeba radikálně snížit emise skleníkových plynů, zpochybňuje jen málokdo. Zmíněné kontroverze spočívají především ve způsobech dosažení tohoto cíle. Česká republika patří k těm zemím, které jednoznačně uznávají jadernou energetiku coby prostředek k zásadní proměně ekonomiky. Tento názorový proud nyní dostal v Evropě mocný impuls, neboť prezident Macron oznámil návrat Francie coby hlavního uživatele jaderné energie v EU, ke stavbě nových bloků.

Francie se vrací ke stavbě jaderných reaktorů

Emmanuel Macron deklaroval, že Francie bude opět stavět jaderné reaktory, neboť jen tímto způsobem lze zajistit energetickou nezávislost Francie a současně naplnit deklarované klimatické cíle. Jaderná energetika se bude také podílet na udržení cen energií na přijatelné úrovni. Předpokládá se, že velmi brzy Francouzi oznámí konkrétní plány na stavbu šesti až osmi nových jaderných bloků.

Ze strany francouzských představitelů se jedná o změnu plánů v oblasti energetiky. Francie pokrývá z jaderných elektráren 75 procent své spotřeby. Ještě nedávno hovořila vláda o tom, že tento podíl by se měl snížit na 50 procent. To se nyní mění a podíl jádra rozhodně zůstane nadpoloviční. Emmanuel Macron dodal, že Francie bude samozřejmě pokračovat i budování obnovitelných zdrojů. Právě díky jejich kombinaci s jádrem bude možné naplnit závazek dekarbonizace ekonomiky.

Elektrárna

Foto: Pixabay

Vzpruha pro české snahy

Prohlášení Emmanuela Macrona je velmi dobrou zprávou pro Českou republiku, která sama počítá s rozvojem jaderné energetiky a zasazuje se za její oficiální označení jakožto čistého zdroje energie. Česká republika společně s Francií a několika dalšími státy vytvořily „jaderné spojenectví“, které se zasazuje právě za to, aby byla jaderná energie oproštěna od stigmatu nevhodného a nebezpečného zdroje energie.

V opozici proti Francii i České republice je v oblasti energetiky především Německo, které oficiálně i nadále počítá s kompletním opuštěním jaderné energie. Existují ale náznaky, že i v Německu se pomalu (a zatím zcela neoficiálně) začíná přístup k jádru měnit. Postupné zlepšování obrazu jaderné energetiky v globálním měřítku lze vypozorovat i jinak. V jednom z rozhovorů, které v rámci klimatické konference COP26 poskytl generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Mariano Grossi poskytl americké CNN, sice s určitou nadsázkou ale s jasným poselstvím řekl, že ještě před několika málo lety by pro něj na podobné konferenci nebylo u stolu vůbec místo. Nyní to již neplatí a to je nejlepší indikátor toho, že situace se mění.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/zahranicni/francie-podle-prezidenta-macrona-znovu-zahaji-vystavbu-jadernych-reaktoru-1385173

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.