Úřad práce

Jak se liší různé druhy výpovědí

Existuje více možností, jak podat výpověď z vašeho zaměstnání. Od toho, jaký vyberete, se odvíjí další věci, jako například podpora v nezaměstnanosti a další. Pojďte se společně s námi podívat na to, jaké druhy výpovědi z pracovního poměru to jsou.

Výpověď ze strany zaměstnance

Ukončit pracovní poměr může i zaměstnanec. Učinit tak lze dohodou se zaměstnavatelem anebo podáním výpovědi. Přitom nemusí uvádět žádný konkrétní důvod. Může tedy podat výpověď bez udání důvodu. V takové m případě činí vaše podpora v nezaměstnanosti po celou dobu 45 % z vašeho předchozího průměrného platu. Pokud je uveden vážný důvod, toto procento se zvýší na 65 %. Jako vážný důvod však nelze uvést cokoli. Zákon stanovuje, že jde o osobní péči o dítě do 4 let, péče o jinou závislou osobu nebo docházka dítěte do školy. Vážný důvod e také situace, kdy zaměstnavatel nevyplácí mzdu. Dále zákon zmiňuje jiný vážný důvod. Jde pak o to, jak dobře prokážete úřadům tento důvod.

Ukončení ze strany zaměstnavatele

Přirozeně i zaměstnavatel může ukončit vaše angažmá v daném zaměstnání. Ten však potřebuje určitý zákonem stanovený důvod. Pokud je to z důvodu organizační změny, musí dát zaměstnanci odstupné. Podpora v nezaměstnanosti se tak poskytuje až poté, co uplynou měsíce odpovídající tomuto odstupnému. Nově nezaměstnaný však nemá žádný nárok na podporu v nezaměstnanosti v případě, kdy zaměstnavatel s ním rozvázal pracovní poměr z důvodu porušení pracovněprávních povinností. Do této kategorie patří hlavně takzvané okamžité zrušení pracovního poměru. V takovém případě s podporou nemůžete počítat.

Jak dlouho se pobírá podpora?

Pro nezaměstnané do 50 let věku je určena podpora v nezaměstnanosti v délce 5 měsíců. V prvních dvou dostávají tyto osoby 65 % předchozí průměrné mzdy (při neuvedení důvodu 45 %) a další dva měsíce, tedy až do 4 měsíce od ztráty zaměstnání, pobírají pak 50 % z tohoto základu. Pátý měsíc pobírají lidé již jen 45 %. U starších lidí je tento vývoj do 5. měsíce obdobný. Lidé od 50 do 55 let však ještě mají nárok na podporu 45 % do 8. měsíce po ukončení poměru a lidé nad 55 let dokonce do 11. měsíce.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *