Jak se bránit bolestem ze zaměstnání

Práce

Známe to asi všichni. Během našeho zaměstnání máme minimálně pár poloh, které způsobují, že nás po celodenní dřině pořádně bolí svaly, klouby a podobně. Dnes se pokusíme poradit, jak takové polohy zvládat, aby byla bolest ze zaměstnání co nejmenší. Pojďme tedy na to!

Tahání těžkých věcí

Pokud pracujte, jako fyzicky zaměstnaný člověk, například jako skladník, dělník nebo řidič, máte z pohledu pohybové soustavy vašeho těla nejrizikovější profesi. To tedy vyžaduje vyšší opatrnost a péči o vaše tělo. Typicky jde o již zmíněné skladníky, řidiče kamionů nebo třeba dělníky ve stavebnictví a podobně. Obecně jde o vás všechny, kteří, více či méně, v práci taháte velká břemena. Co může proti bolestem pomoci? Dobrou věcí je například bederní pás, který sníží nitrožilní tlak. Dále může pomoci se stabilizování páteře a při výkonech nahradí činnost břišních svalů. Dále pomohou cviky na právě tyto oblasti. Tedy bedra a břišní svaly.

Kancelářská zaměstnání

Možná by se to nemusel zdát, ale i profese, jejichž pracovní činnost spočívá v mentální aktivitě doplněné o sezení u počítače, jsou z hlediska pohybového ústrojí rizikové. Samozřejmě, že asi nikoli tak, jako výše zmíněné, avšak i tito pracovníci musí dbát na kulturu pohybu a ochrany kostí a svalů. Tělo totiž není stavěno na dlouhé vysedávání v jedné poloze. Proto je důležité, aby kancelářští pracovníci správně seděli, měli pracovní židli s ochrannými prvky a dále, aby si dělali pauzu mezi aktivitami, kterou vyplní protahováním se a uvolnění napnutí zejména zádových a krčních partií.

Dlouhé stání v zaměstnání

Jde o mnoho profesí, které musí celou, nebo většinu, pracovní doby stát. Jde například o pošťáky, obsluhu strojů v továrnách nebo třeba vrátní a ochranka. Tyto práce a jejich činnosti vytváří tlak zejména na dolní část pohybového ústrojí. Na nohy a zejména na klenby chodidel. Noste tedy správnou obuv a často měňte postoje. Kdykoli to jde, sedněte si a dejte svým nohám odpočinek. Od věci nejsou ani masáže chodidel a doplňování hořčíku.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.