Budějovický Budvar bude zdražovat

01_budvar

Česká společnost je na zdražování piva poměrně citlivá, je ale zřejmé, že čas od času se mu nevyhne žádný pivovar. Letos se pro zvýšení cen svého piva rozhodl Budějovický Budvar. Do jeho rozhodnutí se promítá celá řada vlivů, některé související s globální koronavirovou epidemií, jiné jsou „tradičnější“. Proč konkrétně se tedy Budvar ke zdražení rozhodl? Jakého piva se bude týkat a o kolik se bude zdražovat?

Expanze proti pandemii

Českobudějovický Budvar prochází dvěma protichůdnými procesy. Na jednu stranu ovlivňuje hospodářské výsledky koronavirus, když kvůli omezením týkajících se restaurací a barů klesají objemy prodavého sudového piva (u nás i na zahraničních trzích) ale současně rostou objemy prodaného baleného piva. Na druhou stranu se dlouhodobě Budvaru zvyšují prodeje ležáků a expanduje také v zahraničí.

Po posouzení dopadů těchto procesů stejně jako po revizi energií, vstupních surovin, osobních nákladů a dalších relevantních parametrů jako jsou ceny konkurence, se vedení Budvaru rozhodlo ke zdražení piva prodávaného ve skle a v plechovkách o 3.7 – 4 %. Cena sudového piva se měnit nebude, i s ohledem na krizi restauračních zařízení. Výjimku z tohoto pravidla bude tvořit pouze loňská novinka, Budvar 33, u které je však zdražení dáno standardním ukončením období zaváděcích slev.

02_budvar

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Sázka na ležáky

Budvar se dlouhodobě soustředí na kategorii ležáků. V portfoliu pivovaru mají podíl téměř 80 % a v loňském roce ho uvařil Budvar rekordních 1,67 milionu hektolitrů. Rekordní byl i loňský export, do zahraničí zamířilo 1,15 milionu hektolitrů Budvaru. Koronavirus ale jeho spotřebu v zahraničí snížil, ponejvíce v Asii.

Budvar se tak připojuje např. k Plzeňskému Prazdroji, který zdražení baleného piva od 1. října oznámil již dříve. I v jeho případě se bude jednat o zdražení do 4 %. V absolutních částkách se tedy zdražení bude v obou případech pohybovat okolo 50 haléřů.

Uvidíme, jak moc to ovlivní chování pivařů u nás i v zahraničí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.