Jak řešit rodinný rozpočet

Rodinný rozpočet

Vyrovnaný rodinný rozpočet je pro každého z nás velmi důležitý. Pokud se dostanete do momentu, kdy výdaje převyšují příjmy, nastává velký problém. Můžete své blízké klidě dostat i do situace, kdy prostě a jednoduše nezbudou finanční prostředky na uspokojení základních biologických potřeb všech členů rodiny. My se proto podíváme na několik způsobů, jak lze postupovat při sestavování rodinného rozpočtu. Hlídat jej můžete hned několika cestami.

Vždy si nechávejte rezervu

Mnohé příručky hovoří o tom, že je zapotřebí nechávat si vždy finanční rezervu, a to ve výši minimálně 50 000 korun. Niky nevíte, kdy se vám pokazí pračka, myčka, trouba anebo jiné zařizovací předměty, které jsou nezbytné pro chod domácnosti. Zapomenout nelze ani na kotel, jenž tvoří asi nejpodstatnější složku celé výbavy. Jeho nefunkčnost je zejména v zimních měsících naprosto fatální. Když už nemáte rezervu, je třeba vědět, kde si můžete případně finanční prostředky výhodně půjčit!

Mějte příjmy a výdaje i na papíře

Mnozí přesně ví, jak ušetřit rodinný rozpočet, nicméně své nápady mají pouze v hlavě a na konci měsíce se bohužel dostávají do momentu, kdy jim všechno dokonale nesedí a mají potíže. I proto se vyplatí napsat si jak příjmy, tak i výdaje přehledně na papíru a budete mít jistotu, že výdaje nepředčí příjmovou složku. Není problém najít si přesně blok anebo jiné dokumenty, kde jsou již kolonky předem připravené, takže můžete pohodlně vyplňovat.

Zrádný kontokorent

Většina domácností počítá s kontokorentem. Jedná se o částku, již můžete ze svého účtu jakoby vyčerpat nad rámec svých úspor. Samotné čerpání je pochopitelně pohodové a v případě včasného splacení nebudete ani penalizováni. Pokud ale termín splatnosti překročíte, můžete se dostat do značných finančních obtíží a následně i do dluhové pasti.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.