Jak reklamovat vánoční a narozeninové dárky

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Občas se stane, že Ježíšek přinese pod stromeček dárek, kterým se úplně netrefí do vkusu jeho příjemce. Ani rodina nemusí být s dárkem k narozeninám o nic více úspěšná. Co tedy dělat, když se vám ono zboží prostě nehodí? V některých případech lze přistoupit k reklamaci a v tomto článku vám vysvětlíme, jaké má tento proces podmínky.

Dárky, které bohužel nejdou vrátit

V prvé řadě se blíže podíváme na věci, které bohužel vrátit nejdou. Jedná se zejména o:

  • produkty spjaty přímo s vámi, na kterých se nachází iniciála nebo celé jméno. V takovém případě nezbývá nic jiného, než si produkt nechat jako věcnou památku a připomínku toho, abyste si dárky od svých bližních raději vybírali sami.
  • zboží, které podléhá zkáze nebo hygienickým pravidlům. Hovoříme o některých potravinách a nápojích, ale také mýdle, kartáčcích na zuby či lesku na rty.
  • tištěných médiích. Noviny, časopisy nebo TV magazíny vrátit jednoduše a z pochopitelných důvodů nelze. Naopak knížky mají v tomto směru zelenou.
  • produkty chráněné autorským právem. Jedná se o DVD s hudbou nebo filmy, počítačové hry či software. Když je totiž rozbalíte, hrozí jejich kopírování. Zabalené zboží vrátit lze.

Podmínky úspěšného vrácení zboží

Nepovedený dárek může reklamovat jedině kupující nebo osoba, která k tomuto aktu dostala písemné svolení. Pokud ovšem vlastníte doklad o zakoupení předmětu, obchod nejspíš nebude pátrat po tom, zda-li jste jej zakoupili skutečně vy. Náhody se ovšem občas dějí, takže je potřeba se připravit na všechno.

Když se vám dárek nelíbí, lze ve lhůtě 14 dní odstoupit od kupní smlouvy bez udání důvodu. V takovém případě není nutný ani původní obal.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Reklamace zboží v kamenné prodejně

V předchozích řádcích jsme se zaobírali vrácením zboží, které jste zakoupili na internetu. Jak je to ovšem v případě kamenné prodejny? Zde platí lehce pozměněná pravidla. Zboží například nemůžete vrátit, pokud k onomu aktu nemáte opravdu pádné důvody. Mohou se samozřejmě objevit i výjimky jako novoroční lhůta prvních 14 dnů v lednu. Není ale pravidlem.

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.