Daně

Daně přes internet. Zřejmě nás čeká revoluce

Ministryně financí Alena Schillerová mluví opět o změnách a novinkách v daňovém systému. Teď hovoří o nové podobě daňového přiznání. To by mohlo být prováděno přes internet. Dnes se na tento nápad podíváme zblízka. Jaké jsou plány ministerstva financí?

Online finanční úřad?

Podle ministryně financí za hnutí ANO Aleny Schillerové by měl začít v naší republice fungovat takzvaný online finanční úřad. Tedy jakási platforma, která by umožňovala i běžným občanům vyřizovat své daňové povinnosti přes internet. Podobat by se mohl internetovému bankovnictví. Alespoň tak to tato členka vlády plánuje. Navíc nejde jen o plané řeči. Ministerstvo v tomto již udělalo první krok (i když zdaleka ne poslední). Dokončilo návrh novely daňového řadu. Ten teď jde do připomínkového řízení. Optimistické odhady hovoří o tom, že by se mohly novinky týkat již podávání daňového přiznání za rok 2020. Tedy počátkem roku 2021.

Co by systém umožňoval?

Systém by sloužil lidem i obchodním společnostem či podnikatelům. Ti všichni by mohli své daňové povinnosti řešit prostřednictvím internetu. Tak jako je to běžné třeba v Estonsku nebo ve Švédsku. Stěžejní přitom bude samozřejmě schválení Poslaneckou sněmovnou PČR. Základní portál pro toto internetové daňové přiznání by měl být portál s názvem MOJE DANĚ, přičemž první slovo má také odkazovat na charakteristické vlastnosti systému – MOderní a JEdnoduché.

Výhody pro uživatele

Pro uživatele tohoto budoucího portálu se plánují již benefity, aby byl systém využíván. Tak například, kdo podá daňové přiznání tímto způsobem, bude mít o měsíc delší lhůtu pro přiznání. Místo do konce března tak bude moci odevzdat přiznání až na konci dubna. Přitom nebude muset nic dopředu hlásit. Novela však nepočítá s tím, že by se „měsíc k dobru“ týkal i případů, kdy přiznání zpracovává daňový poradce.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *