Jak přerušit živnost a nahlásit se na ÚP      

Úřad práce

V dnešní nejisté době nelze vyloučit, že stále více lidí bude přicházet o zaměstnání. V nezáviděníhodné situaci jsou dnes zejména malé podniky a OSVČ, kteří jsou zasaženi epidemií koronaviru a vládními restrikcemi s ní spojené. Pokud víte, že jako podnikatel nemáte šanci udržet v současných podmínkách vaše živobytí, může být pro vás řešením přerušení živnosti a nahlášení se na úřadu práce. Jak na to? právě na to se dnes zaměříme.

Jak a kde nahlásit přerušení

Přerušit živnost můžete na jakékoli pobočce živnostenského úřadu v České republice. Teoreticky nemusíte ani tento krok absolvovat. Stačí fakticky přerušit živnost a nahlásit to na místech, kde jste povinni takto činit. Do osmi dnů musíte nahlásit přerušení na okresní správě sociálního zabezpečení. Dále také vaší zdravotní pojišťovně. Jde o povinnost, její nedodržení je trestáno až 10 tisíci, jako pokuta. Abyste však nemuseli toto oznámení činit separátně na těchto pobočkách, stačí navštívit živnostenský úřad a v rámci CzechPointu se informace na všechny potřebná místa rozešlou. Toto ohlášení můžete učinit osobně, písemně poštou nebo elektronicky se zaručeným elektronickým podpisem.

Registrace na úřadu práce

Chcete-li se poté registrovat na úřadu práce jako uchazeč o práci, učiňte tak elektronicky nebo na jakékoli pobočce úřadu práce v České republice. Vše, co budete potřebovat je potvrzení o době účasti pojištění od Okresní správy sociálního zabezpečení. OSSZ můžete o tento dokument požádat i e-mailem, který zašlete na podatelnu této OSSZ. Nejde tedy o nic složitého. Potřebné dokumenty a stejnopisy pak najdete buď na stránkách České správy sociálního zabezpečení nebo je dostanete na pobočce úřadu práce při registraci.

Podpora v nezaměstnanosti

Poté budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud uchazeč v posledních dvou letech splňoval účast na důchodovém pojištění, a to po dobu minimálně 12 měsíců. U OSVČ je relevantní poslední vyměřovací základ, který vystaví OSSZ, v rozhodném období přepočtený na jeden kalendářní měsíc.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.