I při práci z domova může dojít k pracovnímu úrazu

03_home_office

Koronavirová epidemie zpopularizovala pojem home office jako nikdy předtím. Navíc se zdá, že práce z domova zůstane oblíbená i po skončení globální pandemie. Celá řada firem, od těch malých až po nadnárodní korporace, se již koneckonců nechalo slyšet, že home office bude u nich standardním způsobem výkonu práce. Masivní využívání práce z domova sebou ale přináší i některé zajímavé problémy a situace, jejichž řešení je někdy opravdu zapeklité. Jednou z nich je potenciální úraz pracovníka, který je na home office. Jak to tedy s úrazem při práci z domova?

Práce jako práce, v kanceláři i doma

I když je představa pracovníka, který uklouzl po cestě od ledničky ke stolu s počítačem poměrně úsměvná, nejde o nic, co by nemohlo nastat. Jedna z věcí, která je naprosto jednoznačná je ta, že i v režimu home office platí stejná pravidla BOZP jako při výkonu práce přímo na pracovišti. Platná jsou samozřejmě jako pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance.

Je ovšem nasnadě, že specifika situace, kdy zaměstnanec vykonává práci daleko od zaměstnavatele, ve svém soukromí, jsou mnohá a mohou při řešení pracovního úrazu působit velké problémy, především v oblasti vyšetřování a prokazování, že se skutečně jednalo o pracovní úraz.

04_home_office

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Řešení pracovních úrazů

I pro případ home office je povinností zaměstnavatele je zaměstnance řádně proškolit. Součástí školení je i představa o tom, jaké náležitosti by mělo domácí pracoviště splňovat. Zaměstnavatel ale současně nemůže zaměstnance nutit k tomu, aby mu umožnil prohlídku jeho bytu. Lze očekávat, že do budoucna se ustálí přístup, v jehož rámci se bude požadovat prohlášení zaměstnance o tom, že jeho domácí pracoviště splňuje z hlediska bezpečnosti veškeré náležitosti. Tak jako tak se zaměstnanci vyplatí mít uzavřené životní pojištění.

Zdroj obrázku: Zaloto.cz

Podobný problém nastane ve chvíli, kdy skutečně dojde k úrazu zaměstance. Dle zákona je zaměstnavatel zodpovědný za každý pracovní úraz bez ohledu na to, kde k němu dojde. Pokud se chce odpovědnosti vyhnout, musí prokázat, že k úrazu došlo při porušení bezpečnostních předpisů anebo ve chvíli, kdy se nevěnoval práci, ale jiným soukromým činnostem. Opět ale nastává problém s tím, jak něco takového prokázat.

V současné době je zákoník silně na straně zaměstnance, a zaměstnavatelům nedává mnoho příležitostí, jak se domoci svých práv. Lze proto očekávat, že s tím, jak se bude home office stávat stále běžnější součástí našich pracovních životů, dojde i k úpravě zákoníku práce tak, aby nastavil větší rovnováhu mezi právy a povinnostmi zaměstnavatele a zaměstnance.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.