Jak Praha přichází o výherní automaty

01_automaty

Herní automaty a videoloterijní terminály už byly v hledáčku některých politiků poměrně dlouho. Důvodem jsou problémy, které tyto tzv. technické hazardní hry způsobují, ať již jde o vznik závislostí či přidruženou kriminalitu v okolí podniků, které je nabízejí. K razantnímu kroku nyní přistoupila Praha, jejíž zastupitelé schválili ve čtvrtek 10. září vyhlášku zakazující právě technické hazardní hry. Ozývají se ale i hlasy, které vyhlášku kritizují a poukazují na potenciální problémy, které může městu způsobit.

Zákaz technických her

Zmíněná vyhláška zavádí zákaz herních automatů a videoloterijních terminálů na území hlavního města od ledna příštího roku. Stávající herní automaty budou nicméně moci „dožít“ do doby, kdy jim skončí stávající licence. K jejich úplnému vymizení z Prahy by tak mělo dojít za tři roky.

Je na místě znovu zdůraznit, že se nejedná o zákaz hazardu jako takového, tzv. živé hry mohou být provozovány dále, resp. jednotlivé městské části se mohou sami rozhodnout, zda jej na svém území povolí či naopak zakážou. Z celkových 57 pražských částí se v souladu s tím 41 rozhodlo pro zavedení absolutního zákazu hazardu.

02_automaty

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kritika vyhlášky

Kritika, které z řad opozice směrem k pražskému zastupitelstvu směřuje, se opírá především o to, že daně z technických hazardních her přináší Praze ročně více než 422 milionů korun. Tyto peníze jdou z poloviny do rozvoje městských částí a z poloviny do financování sportovišť, kulturních a vzdělávacích institucí či do oblasti sociálních služeb. Takový výpadek příjmů, speciálně v době kdy pražský rozpočet, stejně jako rozpočty jiných měst, ohrožuje vracející se epidemie koronaviru, je sám o sobě hazardem.

Pražští zastupitelé si nicméně za svým rozhodnutím stojí a Praha by se tak již brzy měla stát městem bez výherních automatů a videoloterijních terminálů. Následující roky ukážou, zda pozitivní důsledky vyhlášky převáží.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.