01_hypo

ČNB bude moci více zasahovat do pravidel hypoték

V minulých dnech schválila Poslanecká sněmovna novelu zákona o České národní bance, za kterou ČNB lobovala již od roku 2016. Novela v několika oblastech pravomoci ČNB posiluje a jednou z nich je i dohled nad hypotéčním trhem a rozhodování o něm. Co konkrétně se změní a jak? A dotknou se změny nějak i nových žadatelů o hypotéku?

Nejen doporučovat, ale také rozhodovat

V současné době mohla Česká národní banka v mnoha ohledech bankám parametry hypoték pouze doporučovat, nikoliv je nařizovat. ČNB však požadovala nástroj, jehož prostřednictvím bude moci trh s úvěry na bydlení v případě potřeby ovlivňovat napřímo. Nový zákon jí v tomto ohledu dává hned několik možností.

V první řadě je to možnost zákonně stanovit limit výše hypotéky v poměru k odhadní ceně nemovitosti. Ten v loňském roce ČNB doporučovala zvýšit na 90 %, banky spíše ale volí konzervativnějších 80 %. V tomto ohledu se tedy pravděpodobně nic moc nezmění, význam to může mít spíš v opačném případě, když by ČNB potřebovala hypotéční trh trochu „ochladit“.

Foto: Pixabay

ČNB bude moci nově stanovit i limit pro výši měsíční splátky hypotéčního úvěru v poměru k čistému měsíčnímu příjmu, tzv. DSTI. Tuto možnost opět využije především v případě, kdy se jí bude zdát, že jsou banky příliš benevolentní a je třeba trochu zatáhnout za brzdu. ČNB zastává dlouhodobě názor, že splátka by neměla přesahovat 40 % čistého příjmu. V opačném případě je již riziko příliš velké.

Dalším parametrem, který nyní ČNB bude moci stanovit, je poměr celkového zadlužení žadatele o hypotéku a jeho ročního příjmu. Tento parametr se označuje jako DTI.

Zvýhodnění mladých lidí

Novela také umožňuje ČNB zvýhodnit žadatele do 36 let, pro které mohou platit méně omezující limity. Současně platí, že uvedené změny nebudou mít na trh s hypotékami v tuto chvíli žádný reálný dopad, neboť banky mají v naprosté většině případů nastaveny přísnější limity než jaké prosazuje ČNB.

Zdroj dat: https://www.mesec.cz/clanky/nove-pravomoci-pro-cnb-centralni-banka-muze-urcovat-podminky-hypotek/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *