Jak poznám, že má moje dítě problémy s učením?

Děti škola

Mnoho rodičů má tendenci dívat se především na známky. Pokud jsou dobré, učení zpravidla nijak neřeší. A zpozorní až v momentě, kdy se známky začnou zhoršovat. Jak se ale také projevují potíže s učením?

Děti musí učení bavit

Pokud se dítě nechce něco učit, znamená to, že tomu nerozumí. Jen si vzpomeňte sami na sebe a na svá školní léta. Určitě byl předmět, který vás bavil a vy jste mu rozumněli. A naopak ten, kterému jste nerozuměli a nebavil vás.

Jak se projevují problémy s učením

Problémy s učením u dětí se mohou projevovat různými způsoby. Pojďme si představit ty nejčastější. 

V prvé řadě dochází k celkovému snížení zájmu o daný předmět. Dítě nemá chuť se jej učit a má tendenci se od učení odtahovat. Také se u něj projevuje určitá nervozita. Může například okusovat tužku, klepat nohama pod stolem nebo plakat. 

Pokud má dítě problémy s učením, často si nepamatuje, co se vlastně učilo a co četlo. Může vypadat, jako by bylo duchem nepřítomné. U učení se také často objevuje únava a zívání. Dítě je u vzdělávání pomalé a postupně přestává stíhat tempo nastolené ve škole. 

Pokud dítěti učení nejde, nemusí se to ze všeho nejdříve začít projevovat na známkách. Mnohdy si jako rodič můžete všímat dalších faktorů

Jak se z toho dostat ven?

Řešíte tuto problematiku a přemýšlíte, jak svým ratolestem pomoct? Na místě je nasměrovat své dítě k úplným základům. Vraťte se tedy společně s nimi k učivu, které jim ještě šlo a nedělalo jim žádné potíže. 

Pokud si je dítě v něčem jisté, můžete na to začít nabalovat další informace. Dbejte důraz na to, aby dítě učivo opravdu chápalo a dobře porozumělo psanému textu. Nemá smysl se něco učit nazpaměť kvůli dalšímu testu nebo zkoušení. Pokud je učivo v učebnicích napsáno nejasně, snažte se to dítěti vysvětlit vlastními slovy. Případně se obraťte na profesionální doučovací centrum.

Více informací ze světa vzdělávání najdete na www.basic.cz.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.