Jak oškubat domácnosti a firmy? Jednoduše, vládě zřejmě stačí poplatky za obnovitelné zdroje

Stanjura, Fiala , Síkela

Středeční jednání vlády bylo nepochybně pět plodné. Na tiskové konferenci mimo jiné ministři financí Zbyněk Stanjura (ODS) a průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) oznámili, že domácnosti a firmy budou od příštího roku opět hradit již dříve zrušené poplatky za obnovitelné zdroje. Stát už zřejmě opravdu neví, na jakých nesmyslech by své občany mohl tak nějak natáhnout.

Klesají ceny energií, tak plaťte

Opravdová logika věci, při které si člověk tak nějak ťuká na čelo. Každá spotřebovaná megawatthodina vyjde domácnosti a firmy na 599 korun. Když se tedy podíváme na domácnosti, pak je třeba počítat s tím, že v bytě, kde se elektřinou pouze svítí a pohání běžné spotřebiče se roční výdaje zvednou přibližně o 1 500 až 1 800 korun (cca 125 až 150 korun měsíčně). V domácnosti, kde je vyšší spotřeba energie, používá se tedy na svícení, vaření, ohřev a vody a topení, už půjde o roční navýšení o 5400 korun včetně DPH. To už je docela dost.

Rodiny v tíživé situaci využijí jiné podpory

Ministr Stanjura má v toto ohledu jasno. Nechce plošné opatření v podobě, kdy stát hradí 100 % obnovitelné zdroje. Někteří podle něj opatření využívají, jiní ne. Pokud se rodiny dostanou do tíživé situace, mohou využít třeba příspěvku na bydlení. Premiér Fila nevidí dopady na firmy a domácnosti nijak dramaticky.  

Výrazné snižování cen energií tímto skončí

Na jednu stranu stát zelenou energii podporuje, na domech rostou fotovoltaiky, na stranu druhou prostě zřejmě zaklekne na všechny a energie půjdou nahoru. Na ceny desítky procent pod vládním stropem tak můžeme zapomenout. Stát získá nepochybně i více peněz od firem, jež budou v uvozovkách rozhodně nadšené. Cena výkupu energie z fotovoltaických elektráren také nikoho nezajímá.

Návratnost FVE je dnes mnohem delší

Nepochybně. Při aktuálních výkupních cenách může jít klidně i nějakých 10 let. Jsou na úplném minimu. Mnohé domácnosti získávají na přetocích pouze stovky korun měsíčně, což je minimum. Vláda nás tak nějak učí oklikou šetřit. Smutné.    

Zdroje info: Autor, https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/poplatek-obnovitelne-zdroje-penize-domacnosti-vlada-rozpocet-eru-energie.A230927_173233_ekonomika_ven, https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-poplatek-za-obnovitelne-zdroje-budou-opet-platit-domacnosti-40445026#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz, https://byznys.hn.cz/c1-67248250-poplatek-za-obnovitelne-zdroje-energie-se-vraci-domacnosti-i-firmy-ho-budou-opet-platit-od-pristiho-roku

Ministři Stanjura a Síkela s premiérem Fialou: Náhledové foto Úřad vlády České republiky   

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.