Jak opravit chyby v daňovém přiznání

Chyb se bohužel můžete dopustit i v tak důležitých dokumentech, jako je daňové přiznání. V takovém případě ještě není tak zle, chybu si můžete opravit. Určitě už jste slyšeli pojem opravné či dodatečné daňové přiznání. Právě tyto jsou způsoby, které mají posloužit k opravě chyby. Kdy se ale použije dodatečné daňové přiznání a kdy sáhnout po opravném? I to se dozvíte z tohoto článku.

Opravné daňové přiznání

Opravné daňové přiznání můžete odevzdat tehdy, když jste již odevzdali původní verzi daňového přiznání a chybu jste si uvědomili ještě v termínu pro odevzdání daňového přiznání. Pak můžete chybu opravit a daňové přiznání odevzdat jako opravné v rámci daného termínu pro odevzdání (v roce 2019 to bylo do 1. dubna nebo do 1. července, když daňové přiznání odevzdáváte s daňovým poradcem). Opravných daňových přiznání můžete podat několik – finanční úřad považuje za správný ten, který mu byl doručen nejpozději.

Dodatečné daňové přiznání

Pokud jste na chybu přišli až po termínu řádného odevzdání, budete muset podat dodatečné daňové přiznání. Vždy je lepší chybu aktivně přiznat a podat dodatečné daňové přiznání sami, než když vás bude muset upozornit samotný finanční úřad. Dodatečné daňové přiznání byste měli odevzdat nejpozději do konce měsíce následujícího po měsíci, kdy jste chybu zjistili. Pokud neodevzdáte včas, můžete dostat pokutu ve výši až 5 % stanovené daně.

Sankce spojené s dodatečným a opravným daňovým přiznáním

Opravných daňových přiznání můžete prodat hned několik a nedostanete žádnou pokutu. S dodatečným daňovým přiznáním, ale hrozí jednak pokuta až do 5 % stanovené daně (jak je uvedené výše) a také úroky z prodlení za pozdní splacení daně. Oba dva typy opravného daňového přiznání vyplňujete vždy na stejném formuláři jako řádné daňové přiznání.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.