Jak omezit spotřebu mobilních dat

Mobilní internet

Pokud máte od operátora předplacena mobilní data, určitě znáte ten pocit, když musíte přemýšlet nad tím, kolik jich čerpáte. Zvláště budou tento pocit znát ti, kteří nemají předplacený nikterak velký objem dat. Právě ti musí nejvíce šetřit, aby jim data na celý měsíc vyšla. Dnes se podíváme na pár tipů, jak omezit spotřebu dat na vašem mobilním telefonu. Pojďme na to!

Největší žrouti

Nejde o to, že byste se měli omezovat v tom na co mobilní internet používáte, ale spíše o to, abyste si uvědomili, co nejvíce čerpá data. Mezi největší žrouty mobilních dat přirozeně patří sledování videí ve vysoké kvalitě, videohovory, poslouchání hudby online. Dalšími takovými aktivitami, které vás můžou „stát“ velké množství dat jsou aplikace sociálních sítí. Je pravda, že jednotlivé příspěvky nemusí být nikterak náročné na spotřebu dat. Při prohlížení velkého množství takových příspěvků je již však tato spotřeba vysoká. Nemluvě ani o tom, že aplikace jako Instagram, Facebook, Twitter, Tik Tok a další spotřebovávají relativně velké množství objemu dat i když je vyloženě aktivně nepoužíváte. To můžete sledovat například, když se při prostém scrollování automaticky spouštějí videa ve vysoké kvalitě atd.  Máte-li zrovna potřebu šetřit data, zkuste tyto sociální sítě používat přes prohlíížeč, nikoli aplikace.

Tipy na šetření dat u iOS

Nyní tipy k šetření dat rozdělíme na tipy pro iPhony a další zařízení od Applu a pro ta zařízení, používající operační systém Android. U první skupiny platí, že omezíte spotřebu dat, když:

  • vypnete funkci Wi-Fi asistenta (ta funguje tak, že když je slabá wi-fi, pomáhají s připojením data, která se tak čerpají),
  • v iMessage snížíte kvalitu obrázků,
  • v nastavení zakážete automatické přehrávání videí v aplikacích.

Tipy pro Android

U zařízení s androidem pak můžete spotřebovávání mobilních dat od operátora omezit tak, že:

  • budete užívat aplikace, snižující spotřebu dat (například Datally),
  • zapnete kompresi dat v prohlížeči Google Chrome,
  • využijete aplikace OperaMax, která dokáže být prohlížečem, ale může sloužit i jako hlídač aplikací, které spotřebovávají nejvíce dat.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.