Jak ochránit auto před krádeží

Auto

Dle statistik se v České republice denně ukradne 8 aut. Co dělat pro to, aby jednou nebylo jedním z nich i to vaše? Dnes si řekneme, do čeho investovat, abyste zabránili krádeži auta, a kolik to stojí. Co se vyplatí a co ne? Jaká je účinnost?

Mechanické zabezpečení

Dříve bylo obvyklejší než dnes. Mohli jste na každém kroku vidět zamčené auto s tyčí za volantem nebo s botičkou, která se podobala té policejní. Přesto, že dnes se tyto zábrany nepoužívají tak jako dřív, jsou stále nejlevnější. Samotné překonání zabezpečení zlodějům netrvá déle než pět minut, avšak na první pohled je odradí, jelikož jde o komplikaci. Právě toto je asi největší přínos těchto pomůcek. Variantami této metody je například zámek na řadící páku nebo na pedály. Ceny se v bazarech pohybují v řádech stovek, zámek řadící páky pak začíná na 5 000 Kč.

GPS lokalizace

Další metodou je namontování GPS čidel. Ty v rozhodné chvíli, tedy když bude vaše auto ukradeno, zaznamenají jeho polohu. Bude tedy vcelku jednoduché jej vystopovat. Dokonce i majitele čidla informují, že například bylo vozidlo otevřeno. Při nákupu této technologie je hlavní alfou a omegou správná instalace. Lokátory se musí dobře schovat i kvalitně umístit. Tato čidla by vás, pokud byste se je rozhodli pořídit, vyšla asi na cenu od 6 000 Kč a výše.

Kombinace elektronického a mechanického zabezpečení

Nejnovějším systéme, které vypadá velmi výhodně při poměření ceny a výkonu, je systém VAM. Dokáže totiž zablokovat až 6 mechanických nebo elektronických součástek v automobilu. Například ty různé funkce nebo i pedály.  Firmy, který tento systém vyrábí se chlubí neuvěřitelnými statistikami. Prý se podařilo vykrást jedno auto z 6000. A na kolik vás tato vymoženost přijde? Číslo není nikterak přepálené. Cena se pohybuje okolo 8 000 Kč.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.