Jak nenaletět při online nákupech v povánočních slevách

eshop

Konec vánočních svátků znamená vždy mimo jiné i velkou nabídku slev a výprodejů. Týká se jak kamenných obchodů, tak e-shopů. I když se jedná o každoroční rituál, není od věci si zopakovat základní pravidla nakupování ve slevách na internetu tak, aby na konci nebyl podvedený nebo ošizený zákazník.

Slevy a psychologie

I když budou mnozí protestovat a tvrdit, že právě jich se výše uvedené netýká, pravdou je, že slevové nabídky obecně působí na ty nejzákladnější úrovni lidské psychiky a řada lidí má problém jim odolat. Majitelé obchodů to moc dobře ví, stejně jako to, že řada lidí dostala pod stromeček peníze nebo nákupní poukázky, které nyní touží utratit.

A protože obchodníci chtějí, aby své peníze lidé utratili právě u nich, předhání se v nabídkách zlevněných produktů. Ani na e-shopech nejsou výjimkou slevy ve výši 50 nebo i více procent. Než ale zaslepeni výší slevy kliknete na tlačítko koupit, dobře si nákup promyslete.

Na co si dát pozor

Nejlepší formou prevence problémů je nakupování v prověřených e-shopech. Pokud nemáte s daným obchodem přímo osobní zkušenost, vyplatí se věnovat pozornost recenzím ostatních zákazníků. Čím více jich je k dispozici, tím více vypovídající je výsledné hodnocení.

E-shop, na kterém nakupujete, by měl mít také uvedené údaje o majiteli a kontaktní údaje. V tomto ohledu je potřeba mít na paměti to, že e-shopy ze zemí mimo Evropskou unii mohou představovat problémy na více frontách. Jednak je v jejich případě dosti obtížné řešení jakýchkoliv případných sporů a reklamací (to samozřejmě neplatí pro velké online prodejce typu Amazon) a také zde platí povinnost placení cla u objednávek v hodnotě 150 eur a vyšších.

U domácích e-shopů nyní již také platí pravidla týkající se slevových nabídek. U e-shopů mimo EU si mohou obchodníci tvrdit o svých slevách cokoliv, klidně klamavě.

eshop

Foto: Pixabay

Dobírka jako řešení?

Řada lidí volí jako pojistku proti problémům nákup na dobírku. Ten se však prodraží (a v blízké budoucnosti asi ještě více, neboť prodejci od něj postupně ustupují). Je tak třeba dobře zvážit, za je toto to pravé řešení.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/finance-slevy-zacaly-i-v-e-shopech-ne-vzdy-to-je-bez-rizika-40418500

https://archiv.hn.cz/c1-66414610-povanocni-ne-slevy-e-shopy-casto-lakaji-na-50procentni-slevy-ve-skutecnosti-jsou-i-desetkrat-mensi-stat-je-na-podobne-triky-kratky

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.