Jak nejlépe investovat

Fondy

Každý ví, že je lepší mít v životě nějakou finanční rezervu a pravidelně si ji vytvářet. Nepředpokládané finanční výdaje v budoucnosti budou lépe splatitelné nebo si můžeme šetřit na nějaký náš sen. Je mnoho cest jak naše peníze investovat. Který je však ten správný a nejvýhodnější? Pokusíme se odpovědět.

Známé finanční produkty

Jednou z nejznámějších cest jak nejlépe investovat peníze jsou běžně vnímané a dostupné produkty jako je stavební spoření a doplňkové penzijní spoření. Každé má své výhody, ale i zápory. Stavební spoření patří k těm více výnosným variantám. Největší výhodou je státní příspěvek. Jde ale o střednědobé spoření, jelikož se k stavebnímu spoření váže šestiletá lhůta spoření. Je však pravdou, že stavební spoření zažívalo větší boom než teď a státní příspěvek také již není to, co býval. Nejvyšší roční přispívaná částka je 2 000 Kč. Rizikem také je co se politici s přispíváním na spoření rozhodnou udělat. Druhým zmíněným produktem bylo doplňkové penzijní spoření. Jde o produkt k vytváření rezervy do důchodu. Lze si při tomto investování zvolit strategii. Dynamická nabízí za 30 let spoření výnos 4 – 5%. Vyvážená a konzervativní o něco nižší. I tento produkt je dotován státem a to částkou až 230 Kč za měsíc (podle toho kolik si měsíčně spoříte). Nevýhoda je, že peníze lze použít až ve stáří. Jde to v některých případech i dříve ale podmínky jsou přísné.

Investujte do nemovitostí

Jednou ze zajímavých investic je investice do nemovitostí. Jedná se o druh vytváření rezerv, ke kterému potřebujete vyšší počáteční kapitál, ale výnos se může vyplatit. Jde o konzervativní typ investice. Je však důležité uvědomit si pár faktů. Pokud máte koupenou nemovitost a bydlíte v ní, není to investice. Aby se vám investice vyplatila, musíte nemovitost pronajímat nebo prodat po nějaké době dráž, aby byli pokryty všechny náklady na držení nemovitosti a ještě zbyl nějaký rozumný výnos. Tato investice je tedy dobrá pro delší časový úsek a musíte dbát na správné výpočty vašich aktivit s nemovitostí.

Jak se na investování připravit

Je důležité si investování naplánovat. Musíte si sestavit plán, v kterém zohledníte časový úsek, účel vytváření rezerv a šance výnosu a získání peněz zpět před cílovým datem. Další důležitým parametrem je míra rizika u jednotlivých druhů investování. Vše je dobré si promyslet a od věci není ani poradit se s odborníky.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.