Rozvod

Rozvod bez hádek šetří starosti i peníze

V dnešní době, kdy je rozvod velice častým důvodem konce manželství, je dobré znát tipy, jak tento proces co nejvíce zkrátit, zjednodušit a jak při něm ušetřit finance. Důležité je povznést se nad hádkami a zapomenout na období vztahu, které za krach manželství může. Je třeba po hádkách a slzách zachovat čistou mysl a dohodnout se na podmínkách majetkového vypořádání po rozvodu i dalších parametrech (například výchova dětí).

Jak podat žádost o rozvod

Rozvodové řízení započnete tak, že musíte podat žádost na příslušný okresní soud. Ten odpovídá okresu, v kterém manželé měli své poslední společné bydliště.  Ve formuláři musí být uvedeni oba účastníci rozvodu (oba manželé), děti, důvod rozvodu a na konci i návrh, jak se má soud zachovat a spor rozhodnout. Důvodů může být samozřejmě plná řada. Pokud však nechcete, aby se soukromé záležitosti řešili veřejně, stačí napsat formulaci: nesoulad povah a zájmů, který vedl k postupnému odcizení. Jde o téměř nic neříkající floskuli, kterou můžete vždy použít. Pokud jde o nesporný rozvod (společný návrh), přidejte ještě oddací list a dohodu o vypořádání majetku (se ověřenými podpisy). Pokud však navrhuje rozvod jen jeden z manželů, stačí jen oddací list a případně důkazy o rozvratu manželství.

Co rozvod stojí a jak ušetřit?

Poplatek soudu za podání žádosti činí 2000 Kč. K tomu musíte ještě přičíst platbu právnímu zástupci za každé sezení a poté i za zastupování u soudu. Odhady říkají, že hladký rozvod lze zvládnout i za méně než 20 000 Kč. Záleží však na průběhu soudu a sazbách právníků. Kapitol, kde ušetřit, je ale více. Jednou z hlavních úspor je situace, kdy se oba manželé předem domluví na rozvodu a jeho podmínkách. Další věcí může být rozvod bez právních zástupců. Ten je doporučován hlavně v případech, kdy nelze očekávat dlouhý a složitý průběh řízení. Narazit však můžeme při sepisování návrhů. To nejí pro laika jednoduchá věc a můžeme požádat první zástupce o pomoc. I tak, ale ušetříme, jelikož nás právník nemusí zastupovat a sezení nebude tolik.

Lze rozvést, i když partner odešel od rodiny

Existuje mnoho případů, kdy jeden z partnerů odejde od rodiny a druhý z páru nemá tušení, kde se nachází. I v takové případě lze manželství rozvést. Soud stanoví osobě, která odešla ze vztahu opatrovníka osobě neznámého pobytu. Tento opatrovník je z řad advokátů a zastupuje osobu u soudu.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *