Jak napsat motivační dopis

Motivační dopis

Jak napsat motivační dopis je pro mnohé z nás poměrně velkou neznámou. Problém spočívá v tom, že jej všem vyžaduje prakticky jakákoli společnost, která přijímá nové zaměstnance. Motivační dopis bývá mnohdy označován také jako průvodní. Jedná se tedy o jednu a tu samou záležitost. My se zaměříme na některé aspekty, které je třeba brát v případě motivačního dopisu určitě v potaz. Jen tak se vám totiž podaří napsat takový, který bude za něco stát…

Motivace a pár slov k ní

K čemu je vlastně motivace? Každý zaměstnavatel potřebuje lidi, kteří budou mít k vykonávání pracovní činnosti chuť a odhodlání. Motivovaní lidé jsou ochotní zastat jakékoli pracovní pozice a k úspěchu je neženou pouze finanční prostředky, které se jim dostanou jako odměna. Když někoho práce baví, máte jako majitel firmy vyhráno. Demotivovaní lidé chtějí co nejrychleji odejít a jejich pracovní produktivita je v podstatě nulová. Výše platu ale s motivací jako takovou přímo souviset nemusí. I motivovaní lidé si zaslouží adekvátní platové ohodnocení.

Cíl motivačního dopisu

Základním cílem motivačního dopisu je to, aby si jej na příslušeném oddělení firmy přečetli a následně vás pozvali na bližší pracovní pohovor. Nic jiného neřešte. V dopisu byste se měli charakterizovat zcela reálně a nijak se nepřikrášlovat. Majitel firmy anebo personalisté na toto rychle přijdou a váš dopis dají na hromádku s těmi, které poputují následně do odpadkového koše.

Popište dokonale svou motivaci

Motivační dopis k životopisu by měl popisovat přesně vaši motivaci k vykonávání vámi zvoleného povolání, o které žádáte. Zaměstnavatel by si měl jednoduše říct, že vy jste ten člověk, kterého potřebuje a hledá. Není problém popsat i svou negativní motivaci, nicméně neměli byste se uchýlit k pomlouvání některých jiných firem. Nepůsobí to vůbec dobře.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.